W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda na Konwencie Burmistrzów województwa kujawsko-pomorskiego

06.04.2022

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się XI posiedzenie Konwentu Burmistrzów województwa kujawsko-pomorskiego. Było to pierwsze spotkanie bez pandemicznych obostrzeń. W posiedzeniu udział wziął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jeden mężczyzna stojący z mikrofonem w ręku i wypowiadający się, wielu mężczyzn siedzących przy stole

Przedstawiciel rządu dziękował za dobrą współpracę z gminami i apelował o to, aby osoby zajmujące się uchodźcami miały oczy i uszy szeroko otwarte, by zapewniać tym osobom jak najlepszą opiekę.

Wojewoda niejednokrotnie apelował, by namawiać przebywających na terenie naszego województwa obywateli Ukrainy do usamodzielnienia i pomagać im w znalezieniu pracy:

Bardzo bym prosił, aby koordynatorzy przy współpracy z powiatowymi urzędami pracy oraz przedsiębiorcami szukali jak najwięcej tych miejsc pracy, a także aby zachęcały te osoby, które przebywają naszym terenie, do podjęcia pracy. W tym bardzo dobrym okresie dla pracownika, czyli dobrego sezonu w rolnictwie, ale również i turystyce, abyśmy wykorzystali te wszystkie możliwości.

Mikołaj Bogdanowicz mówił także o współpracy z organizacjami pozarządowymi:

Podpisałem w sumie 10 umów, kolejne 5 będzie za chwilę podpisanych. Chodzi o to, aby te NGOS-y były wśród uchodźców i odpowiednio im pomagały. Jeżeli panowie burmistrzowie uznacie lekcje języka polskiego za zasadne,  ja jestem w stanie podjąć wysiłek ich sfinansowania.

Na Konwencie wojewoda powiedział o przesłanym wczoraj do samorządowców piśmie, z którego wynika, że na podstawie artykułu 14 ustawy pomocowej mogą oni zwrócić się z wnioskiem o sfinansowanie czterech elementów kosztów, jakie powstawały podczas pomocy uchodźcom. Chodzi o zapewnienie środków czystości i higieny osobistej, koszty dodatkowego wyposażenia w obiektach zakwaterowania np. świetlicach, gdzie brakuje pralek i suszarek, a także zakup leków i koszty transportu: zbiorowego, ale też indywidualnego, który służył w marcu do tego, aby przemieszczać uchodźców.

W tej chwili wydaję podpisem elektronicznym 144 decyzje, dla każdego burmistrza i wójta w województwie kujawsko-pomorskim. Na mocy nowej ustawy chcemy nałożyć na państwa decyzję administracyjną w formie polecenia. To polecenie będzie mogło być wykonane, o ile takie potrzeby w gminie są i jeżeli są odpowiednie możliwości. W przypadku tego polecenia mówimy o państwa działaniach podejmowanych do przodu. Te, które będą od dzisiejszego dnia, czyli od 6 kwietnia. Schemat będzie taki, że państwo po wydaniu tej dzisiejszej decyzji administracyjnej składacie odpowiedni wniosek, który został załączony do pisma. Na podstawie tego wniosku jest to oceniane. My podpisujemy porozumienie i zwracamy wam poniesione wydatki”

– wyjaśnił wojewoda.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}