W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Inowrocławiu

13.12.2024

W Inowrocławiu upamiętniono tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku, kiedy wprowadzono stan wojenny. Ten ponad dwuletni okres, stał się symbolem represji i walki z reżimem komunistycznym. W Wojewódzkich Obchodach Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego wziął udział Wojewoda Michał Sztybel oraz samorządowcy i przedstawiciele instytucji publicznych, kulturalnych, kombatanckich, oświatowych, harcerze i mieszkańcy miasta.

Pomnik Piotra Bartoszcze – działacza rolniczej „Solidarności”

Przy pomniku Piotra Bartoszcze – działacza rolniczej „Solidarności” odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali hymn państwowy oraz złożyli kwiaty. Nie zabrakło także przemarszu ulicami Inowrocławia, który prowadzony był przez Orkiestrę Dętą Inowrocławskich Soli „SOLINO”. Pochód zakończył się przed Teatrem Miejskim, gdzie na deskach teatru wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy, prezentując sztukę „Dziewięciu z Wujka”.

Wojewoda podkreślił, że nie jest to dla polskiego państwa szczęśliwa rocznica, ponieważ wojsko polskie zostało użyte przeciwko własnym obywatelom. Był to dzień, który nigdy nie powinien się wydarzyć.

Musimy starać się, aby do młodych ludzi docierał przekaz, że to jak dzisiaj wygląda Polska, to nie stało się samo. To wynikało z ofiary, z poświęcenia, z trudnych decyzji, z poświęcenia czasu i rodziny. Konkretni ludzie dokonywali wyboru, który był dla nich wyborem często tragicznym. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie pielęgnowali pamięć o tych wydarzeniach i przekazywali ją następnym pokoleniom

- zaznaczył Wojewoda.

Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok zwrócił uwagę na rolę lokalnej społeczności oraz podkreślił, jak istotne jest przekazywanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom.

Szanowni Państwo spotykamy się dziś, aby upamiętnić jedną z bardziej tragicznych dat w historii współczesnej Polski - wprowadzenie stanu wojennego. Dokładnie 13 grudnia 1981 roku reżim komunistyczny podjął decyzję, która na długie lata wpłynęła na losy naszego narodu. Był to czas strachu, niepewności i walki o przetrwanie. Dziś chcemy uczcić pamięć wszystkich, którzy w tamtym okresie ponieśli ofiary wolnej Polski. Jako Prezydent Inowrocławia jestem dumny, że nasze miasto włączą się w tak ważne obchody, które przypominają o solidarności

- mówił Prezydent Miasta Inowrocławia.

Podczas uroczystości głos zabrała również Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, która odwoła się do wypowiedzi Wojewody i podkreśliła znaczenie wolności w obecnych czasach: 

Bohaterowie tamtych dni dali nam wolność, ale również dali nam zadanie. Z tego zadania musimy się codziennie rozliczać. Musimy się zastanowić czy ich poświęcenie i poświęcenie tych, którzy przeżyli, zostanie przez nas dopełnione.

W imieniu Zarządu Regionu Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”  oraz Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” wypowiedział się Wojciech Gonera:

Dziękujemy przedstawicielom władz państwowych i samorządom wszystkich szczebli, reprezentantom instytucji z miasta i regionu, dziękujemy Wam wszystkim za to, że dzisiaj, w dniu pamięci ofiar stanu wojennego jesteśmy tutaj razem.

Obchodom towarzyszy także wernisaż fotografii pn. „A mury runą” oraz wystawa poświęcona wydarzeniom z okresu stanu wojennego, prezentująca sylwetki najważniejszych działaczy inowrocławskiej "Solidarności". Rocznicowe obchody zakończył koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek oraz Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz


13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadziła Stan Wojenny. Było to jedno z najtrudniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski. Jego celem było osłabienie działalności opozycji demokratycznej, w szczególności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W tym trudnym okresie, naznaczonym internowaniami i ograniczeniami podstawowych wolności, wiele osób w Polsce, w tym mieszkańcy Kujaw i Pomorza, odważnie sprzeciwiało się władzy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}