Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2023
W Bydgoszczy zorganizowano uroczystości upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego 1 marca, na pamiątkę wykonania wyroku śmierci na płk. Łukaszu Cieplińskim i sześciu pozostałych członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość 1 marca 1951 roku.
Dzisiejsze wojewódzkie obchody w Bydgoszczy rozpoczęła msza św., której przewodniczył JE Biskup Krzysztof Włodarczyk w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51. Na kwaterze „Żołnierzy Wyklętych” w imieniu Marszałek na Sejm RP Elżbiety Witek wieniec złożyła Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec złożył Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski i Dyrektor Generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Tomasz Łapicz.
My, Polacy, chcemy i będziemy okazywać hołd bohaterom
Podczas uroczystości w Bydgoszczy, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, iż płk. Łukasz Ciepliński i sześciu pozostałych członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zostali zabici na terenie więzienia mokotowskiego w Warszawie „metodą katyńską” – strzałem w tył głowy. Ciał zabitych nigdy nie wydano rodzinom. Miejsce pochówku do dziś pozostaje nieznane. Reprezentant rządu w terenie podkreślił również znaczenie „bydgoskiej łączki”:
Stoimy na „bydgoskiej łączce”, kwaterze Żołnierzy Niezłomnych, która powstała dlatego, że my, Polacy, chcemy i będziemy okazywać nasz hołd i wdzięczność bohaterom. W 2021 roku odbył się tu państwowy pochówek st. sierż. Ludwika Augustyniaka „Cygana”, st. sierż. Floriana Dutkiewicza „Jawora”, por. Tadeusza Antoniego Ośko „Sępa” i Zbigniewa Rostka „Piotra” oraz nieznanego żołnierza Armii Krajowej. Identyfikacja ich oraz wielu innych Żołnierzy Niezłomnych nie byłaby możliwa, gdyby nie wspaniała praca ludzi z Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariuszy
– powiedział Mikołaj Bogdanowicz, który podziękował wszystkim współorganizatorom obchodów oraz środowiskom, organizacjom pozarządowym i osobom prywatnym, które od lat angażują się w godne upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych.
Zbrodnicze plany kończą na śmietniku historii
Byli żołnierzami i bohaterami Wojska Polskiego. Nawet w czasie, gdy strzelano im w tył głowy, chcąc im zabrać wiarę i honor, byli żołnierzami. Cieszę się, że dzisiaj stoimy przed godną kwaterą Żołnierzy Wyklętych. To pokazuje, jak kończą zbrodnicze plany i nienawistne chęci – na śmietniku historii. Cieszę się, że dziś możemy uczcić imiona i nazwiska wielkich Polaków. Gdyby nie ich ofiara, pewnie nie żylibyśmy w takim państwie, w jakim żyjemy
- powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon podkreślił, że święto, które obchodzimy 1 marca, jest zbudowane na grobach i cmentarzach tych zamordowanych 72 lata temu bohaterów.
Także na tych, których jeszcze nie ma, których jeszcze szukamy, ale w tej symbolicznej formule. Bo kto jest dzisiaj tutaj pochowany, komu dzisiaj oddajemy hołd? To nie tylko konkretni bohaterowie i konkretni żołnierze, tej ostatniej walki zbrojnej, ostatniej, którą musieliśmy stoczyć. W ich życiorysach znajdziemy wszystko, co najważniejsze w walce o wolność ostatniego stulecia. W ich życiorysach będzie także ta ostatnia batalia, walka, śmierć już w okresie powojennym, w walce z komunistami. I tym wszystkim zbrojnym czynom, oddajemy hołd na grobach żołnierzy wyklętych, bo to się im należy
– dodał.
Podczas uroczystości przy kwaterze „Żołnierzy Wyklętych” wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Przesłuchanie anioła” wyrecytowała aktorka Roma Warmus, a apel poległych odczytał podporucznik Maciej Jędrzejewski.
Organizatorami wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w klubie I Brygady „Logistyk” odbyła się uroczysta prezentacja znaczka pocztowego emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowana przez Poseł na Sejm RP Ewę Kozanecką i Prezesa Zarządu Poczty Polskie S.A. Krzysztofa Falkowskiego.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków. Tegorocznym wydarzeniom towarzyszy wystawa przygotowana przez IPN pt. „Witold Pilecki” przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.