Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
27.12.2022
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – to święto państwowe zostało ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez polski parlament i podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tym roku obchodziliśmy je po raz drugi.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Minister Łukasz Schreiber wręczył w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Przedstawiciel rządu zwrócił uwagę na to, że choć działania powstańcze nie objęły bezpośrednio Bydgoszczy, to stąd wywodziło się wielu uczestników walk.
Tu też pamięć o Powstaniu Wielkopolskim była i jest żywa. Już w 1928 roku, osiem lat po powrocie Bydgoszczy do Macierzy, odsłonięto przy ulicy Bernardyńskiej pomnik Nieznanego Powstańca. Został on zniszczony przez niemieckich nazistów, a po wojnie odtworzony. W 70. rocznicę powstania obelisk został przearanżowany – pojawił się spiżowy posąg utrudzonego żołnierza Armii Wielkopolskiej
– mówił.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wspomniał także, że w 2019 roku w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się akcja „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” polegającą na oznaczaniu mogił powstańczych specjalnymi tablicami z orłami powstańczymi.
Dzięki odzewowi społecznemu udało nam się w ten sposób ocalić od zapomnienia blisko 100 miejsc wiecznego spoczynku Powstańców Wielkopolskich. Mimo że formalnie akcja została zakończona, to wciąż spływają do nas nowe zgłoszenia
– mówił wojewoda, który podkreślił, że oznaczanie grobów powstańczych nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy Oddziału w Gdańsku, Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Sławomir Łaniecki powiedział, że ideą towarzystwa zawsze było to, by dzień 27 grudnia stał się świętem narodowym.
Od połowy lat 90. Członkowie towarzystwa przy każdej nadarzającej się okazji podkreślali, że warto byłoby, aby dzień 27 grudnia uświęcić świętem narodowym i stało się to dokładnie rok temu, a dziś obchodzimy to święto po raz drugi
– mówił.
Komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Beata Bardzińska podkreśliła, że tradycje harcerskie wyrosły z idei niepodległościowych i patriotycznych.
Po wybuchu I wojny światowej harcerze wstępowali do Legionów Polskich, walczyli na wszystkich frontach, podejmowali służbę pomocniczą, tworząc jednocześnie silną organizację harcerską. Egzamin z patriotyzmu harcerze zdali, walcząc w Armii Krajowej i szarych szeregach podczas II wojny światowej
– mówiła.
Przyznano odznaczenia:
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
• Pan Paweł Bielicki
• Pan Zdzisław Malinowski
• Pan Przemysław Singer
• Pani Danuta Słoma
• Pan Eugeniusz Trzciński
• Pan Zdzisław Zasadziński
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości
• Pan Włodzimierz Domek
Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
za zasługi w upamiętnianiu Powstania Wielkopolskiego
• Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP
• Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR
• 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (medal zostanie wręczony w innym terminie)
• Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy
• Oddział Kujawsko-Pomorski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
za szczególne zasługi w pracy społecznej
• harcmistrz Wojciech Chwil
• podharcmistrz Piotr Jankowski
• ks. prałat harcmistrz Józef Nowakowski
• harcmistrz Jan Orgelbrand
W wojewódzkich obchodach, oprócz gospodarza wojewody Mikołaja Bogdanowicza, wzięli udział m.in. Minister Łukasz Schreiber, Posłowie: Tomasz Latos i Ewa Kozanecka, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Sławomir Łaniecki, Komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Beata Bardzińska, Przewodniczący Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej phm. Dawid Grabowski, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Beata Adamowicz.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył także w miejskich obchodach, które zainaugurowała Msza św. w kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju. Następnie uczestnicy miejskich obchodów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.