Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2022
104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji w Bydgoszczy miały miejsce Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości, których Organizatorami byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaja Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński.
W uroczystościach w Bydgoszczy oprócz wojewody Mikołaja Bogdanowicza udział wzięli także m.in. Minister Łukasz Schreiber, Posłowie: Tomasz Latos, Ewa Kozanecka i Piotr Król oraz Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz przy tablicy "Społeczeństwo Kujaw Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu" w Inowrocławiu.
Bydgoskie obchody zainaugurowała Msza Świętej w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja.
Po zakończeniu Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali spod katedry na plac Wolności, gdzie miało miejsce podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że w kolejną rocznicę powrotu Polski na mapę świata nasze myśli kierujemy ku tym, którym zawdzięczamy naszą wolność.
Nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że niepodległość nie jest dana, tylko zadana. Jest zadaniem, które powinniśmy wypełniać każdego dnia na tych odcinkach, które nam powierzono
– mówił wojewoda.
Reprezentant rządu w terenie podkreślił, że wzmacnianie państwa, jego gospodarki i sił zbrojnych, a także dbanie o bezpieczeństwo granic, to święty obowiązek rządzących.
Polski rząd ten obowiązek spełnia, a umiłowanie ojczyzny powinno łączyć wszystkie siły polityczne. Wspólne oddawanie hołdu bohaterom polskiej niepodległości powinno iść w parze z troską o bezpieczny byt naszego państwa
– dodał.
Minister Łukasz Schreiber zwrócił uwagę, że mimo tego, iż Polska wróciła na mapę świata 104 lata temu, to dla Bydgoszczy był to powrót dopiero po 148 latach.
Do roku 1919 jeszcze tu na placu Wolności stał pomnik cesarza Wilhelma I. Na Starym Rynku natomiast pomnik innego cesarza, Fryderyka I. Ten drugi zresztą 20 kwietnia 1941 roku został przywrócony przez okupantów niemieckich
– powiedział Łukasz Schreiber, który dodał, że na ostatnie 250 lat Bydgoszcz raptem około 50 była wolna i niepodległa.
Poseł Tomasz Latos odczytał list skierowany na tę okazję przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
Nie byłoby niepodległej bez powstańczych zrywów, bez marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionów, bez zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku, a także bez opozycyjnych działań w czasach wojennych i powojennych
– napisała Elżbieta Witek.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wolności uczestnicy uroczystości udali się pod budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie miała miejsce uroczystość otwarcia wystawy pt. „100 lat w służbie Rzeczypospolitej” przygotowanej w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.
Zwieńczeniem Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy był Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska „Wolna Polska” z udziałem Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy w Hali Sportowo-Widowiskowej Immobile Łuczniczka.
Koncert odbywał się pod patronatem Ministra-członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera, współfinansowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Miasto Bydgoszcz. Partnerem Głównym Koncertu była Krajowa Grupa Spożywcza S.A.