W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie Sztandaru Wojskowego podczas święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

06.10.2023

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy obchodzi 17 rocznicę powstania. Z tej okazji na bydgoskim Starym Rynku odbył się uroczysty apel połączony z wręczeniem Sztandaru Wojskowego.


Tłum ludzi stojący na starym rynku

Ceremonię poprzedziła Msza Św. w intencji żołnierzy i pracowników, odprawiona przez bp. Krzysztofa Włodarczyka w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.

Na Starym Rynku odbyło się uroczyste wbicie gwoździ w drzewiec oraz poświęcenie sztandaru. Następnie minister Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP, w imieniu Prezydenta RP wręczył sztandar Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. Arturowi Kępczyńskiemu.

Paweł Szrot odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował żołnierzom i pracownikom IWSZ, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do tego, że instytucja tak prężnie się rozwija.

Z satysfakcją podpisałem decyzję o nadaniu sztandaru inspektoratowi właśnie teraz, kiedy jego rola, jako centralnej instytucji logistycznej w Wojsku Polskim, stała się wyjątkowo istotna. Zadania związane  z zabezpieczeniem sprzętu i przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania armii, szczególnie w warunkach jej bezprecedensowego rozwoju i wzmacniania. Trwająca wojna obronna Ukrainy dowodzi, że żadna operacja wojskowa nie miałaby szans powodzenia bez sprawnej logistyki. Ogromne zasoby uzbrojenia, które pozyskujemy, muszą być odpowiednio obsłużone, zmagazynowane i przemieszczone – a w razie konieczności wyremontowane i zmodernizowane. Na inspektoracie spoczywa także odpowiedzialność za planowanie i organizację modernizacyjnego rozwoju wojska

– napisał prezydent.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że Sztandar Wojskowy to nietykalny symbol przynależności do jednostki, wierności jej tradycjom, ale przede wszystkim symbol wierności Rzeczypospolitej Polskiej, na straży której stoi polski żołnierz.

Dziś, kiedy nasza wschodnia granica jest poddawana atakowi hybrydowemu Rosji i Białorusi, słowo „wierność” nabiera wyjątkowego znaczenia. Służą wiernie Ojczyźnie żołnierze, służą jej strażnicy graniczni, policjanci i wszystkie służby mundurowe. Naszym, obywatelskim obowiązkiem jest Was wspierać. Dlatego stoimy murem za polskim mundurem

– powiedział wojewoda.

Przedstawiciel rządu w terenie podziękował gen. Arturowi Kępczyńskiemu za zaangażowanie w budowę postaw patriotycznych i podkreślił także społeczną misję, którą pełni Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych - udzielając pomocy podczas sytuacji kryzysowych, takich jak pandemia koronawirusa.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali - Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka”, kpt. AK Lublin oraz Stanisław Szostak, ps. „Trzynastka”, żołnierz Inspektoratu AK Biłgoraj i sybirak. Sztandar ufundował Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru pod przewodnictwem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}