W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych

01.03.2024

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.

Wystawa pt. Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków.

Tegorocznym wydarzeniom towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, autorstwa  dr Kamili Churskiej i Piotra Wiejaka pt.: Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”, którą można oglądać przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}