W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaostrzenie zasad epidemicznych i powołanie 16 szpitali koordynacyjnych

08.10.2020

Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, a w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2 – to najważniejsze zmiany, o których podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Plansza z mapą Polski z zaznaczonymi powiatami strefy czerwonej oraz napisem: Od soboty 10.10 cały kraj zostanie objęty żółtą strefą z wyłączeniem powiatów za strefy czerwonej.

- Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń o ok. 30 proc. więcej niż dnia poprzedniego. Zmarło 76 osób – podał premier Mateusz Morawiecki. - W przypadku takiej dynamiki, podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni. Chcemy, żeby doszło do wypłaszczenia tej liczby, dlatego chcemy zastosować podobną strategię, ale w innych okolicznościach.

Premier podał, że obecnie dostępnych jest ponad 9,5 tys. łóżek i 838 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, z tego 8 października było zajętych 4138 łóżek i 296 respiratorów.

- Mamy ok. 500 wolnych respiratorów dla chorych z COVID-19, ale mamy jeszcze ponad 500 respiratorów w magazynach – poinformował Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia strefy żółtej w całym kraju

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 10 października strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj.

- To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej – mówił premier. - Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa - dodał.

Od soboty 10 października w strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast. W tym m.in.: Grudziądz, powiat aleksandrowski, Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Poznań, Lublin, Białystok, Zielona Góra, Rzeszów, Przemyśl i Szczecin.

16 szpitali koordynacyjnych

W związku z rosnącą liczbą  zachorowań, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych.

- Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łózek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szpitalami koordynacyjnymi będą główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:

1.       Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu

2.       7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku

3.       Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach

4.       Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

5.       Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

6.       Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu

7.      Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi

8.      Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

9.      Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku

10.    Centrum Medyczne w Łańcucie

11.     105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach

12.     Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

13.    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach

14.     Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu

15.    Szpital w Ostródzie

16.    Szpital Uniwersytecki w Krakowie 

By usprawnić koordynację przepływu pacjentów, w skład Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Do zadań Zespołu należeć będą:

  • bieżące koordynowanie przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami na terenie województwa w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami POZ, AOS;
  • koordynowanie ruchu karetek „wymazowych”;
  • koordynowanie ruchu karetek transportowych COVID19;
  • koordynowanie przekazywania pacjentów do Izolatoriów.

Wprowadzanie obostrzeń

By ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, od soboty 10 października 2020 r. zmienią się niektóre obostrzenia,  obowiązujące w wybranych strefach:

  1.  zakazane – jest do odwołania - prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;
  2. w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
  3. odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;
  4. w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;
  5. na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
  6. nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży
  7. w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.

Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

{"register":{"columns":[]}}