W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pogrzeb państwowy ofiar zbrodni komunistycznych

17.09.2021

W niedzielę, 26 września br., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz organizuje w Bydgoszczy uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: ppor. Tadeusza Ośki, st. sierż. Ludwika Augustyniaka i st. sierż. Floriana Dutkiewicza. Instytut Pamięci Narodowej planuje również pochowanie zidentyfikowanego w ostatnim czasie Zbigniewa Rostka oraz osoby oznaczonej jako „N.N”, której identyfikacja nie została jeszcze zakończona.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy poznaliśmy szczegóły uroczystości pogrzebowych. Rozpoczną się one Mszą Świętą w Bazylice pw. Świętego Wincentego a Paulo przy Alejach Ossolińskich 2 w Bydgoszczy, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się msza św. pogrzebowa. Po mszy św. planowany jest przejazd na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51, gdzie odbędzie się otwarcie nowo wybudowanej Kwatery Żołnierzy Wyklętych oraz uroczysty pochówek.

Dzień wcześniej, w sobotę 25 września br. w godz. 17.00-21.00 planowane jest czuwanie przy zmarłych w Auli św. Krzyża w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.

Msza Święta koncelebrowana będzie pod przewodnictwem biskupa seniora Wiesława Meringa, któremu chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Dziękuje także księdzu superiorowi Sławomirowi Barowi. 26 września to dzień wolny od pracy. Zaplanowaliśmy to w taki sposób, aby jak najwięcej osób chętnych mogło uczestniczyć w tej uroczystości. Bazylika to obiekt bardzo duży, mieści około tysiąca osób. Przed bazyliką ustawiony będzie także telebim i odpowiednie trybuny, a więc jesteśmy przygotowani na to, że tych osób może być więcej

– mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Data pogrzebu jest symboliczna. To wigilia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data nie jest tragiczna, lecz chwalebna. To data wielkości polskiego narodu i polskiego społeczeństwa. Nawiązująca do tego, co udało się w Polsce mimo tragedii

– powiedział Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.

Śp. st. sierż. Ludwik Augustyniak ps. Cygan”, „Gustek” (1898–1946) - powstaniec wielkopolski, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej; śp. st. sierż. Florian Dutkiewicz ps. „Jawor”, „Wiktor” (1900–1946) - powstaniec wielkopolski, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej; śp. ppor. Tadeusz Ośko ps. „Sęp” (1913–1946) - żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej; śp. Zbigniew Rosatek (1930–1952) - wywiadowca, dowódca młodzieżowej organizacji niepodległościowej.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz ograniczenia w ruchu drogowym w obrębie cmentarza, po mszy św. organizator przewiduje przejazd autokarami. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie grup zorganizowanych, pocztów sztandarowych oraz potwierdzanie udziału w uroczystościach na adres: njaworska@bydgoszcz.uw.gov.pl
lub nr tel.: 52 34 97 482.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}