Zapraszamy na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
30.08.2024
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wspólnie z Prezydentem Miasta Bydgoszczy Rafałem Bruskim oraz Szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zapraszają na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w Bydgoszczy.
Uroczystości będą podzielone na kilka wydarzeń, z uwzględnieniem m.in. części oficjalnej oraz kina plenerowego z filmami o tematyce wojennej.
Uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej to czas, by wysłuchać słów pamięci i refleksji oraz pokazać, że pamięć o przeszłości wciąż łączy nasze pokolenia. Zachęcam tego dnia do zatrzymania się na chwilę w zadumie i oddania hołdu tym, którzy nie powrócili – bohaterom wojennym
- podkreśla Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.
Szczegółowy program w dniu 01.09.2024:
11:00 uroczyste złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności
(ul. gen. Grzmota-Skotnickiego)
12:00 msza święta w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju,
(ul. Bernardyńska 2)
Około godz. 13:00 oficjalne uroczystości na Starym Rynku
17:00 kino plenerowe: „Jutro idziemy do kina” oraz „Pianista”
KINO PLENEROWE
Seans na świeżym powietrzu otworzy polski film z 2007 roku pt. „Jutro idziemy do kina”, melodramat wojenny w reżyserii Macieja Kwiecińskiego. W rolach głównych popularni aktorzy młodego pokolenia: Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski. Film opowiada historię młodych mężczyzn, którzy w maju 1938 roku zdali maturę i radośni, pełni ideałów wkraczają w dorosłe życie. Dwóch z nich rozpoczyna służbę wojskową, a trzeci postanawia studiować medycynę. Nieuchronnie nadciągająca wojna brutalnie burzy młodzieńcze plany i marzenia.
Drugą propozycją na wieczór jest biograficzny dramat wojenny „Pianista” (2002) w reżyserii Romana Polańskiego, z muzyką Wojciecha Kilara. Jest to ekranizacja wspomnień z warszawskiego getta znakomitego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana, w rolę którego wcielił się Adrien Brody. Muzyk ucieka przed wywózką do obozu zagłady i żyje w ruinach stolicy, a niespodziewana przyjaźń z niemieckim oficerem pozwala mu przeżyć.
Nie zapomnijmy o historii i oddajmy hołd bohaterom.