Zaproszenie na Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego
22.11.2024
13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze rozpoczęły brutalną rozprawę z „Solidarnością” – w rocznicę tych wydarzeń serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, które odbędą się w Inowrocławiu.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek oraz Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz
serdecznie zapraszają na Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Część oficjalna uroczystości będzie miała miejsce pod pomnikiem Piotra Bartoszcze, przy ulicy Królowej Jadwigi 43, gdzie o godzinie 15:00 rozpoczną się przemówienia oraz zostanie odśpiewany hymn państwowy i nastąpi złożenie kwiatów.
W Teatrze Miejskim na placu Klasztornym 2, o godzinie 15:40 rozpocznie się druga cześć wydarzenia, podczas której będziemy mieli okazję zobaczyć sztukę „Dziewięciu z Wujka” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy.
Następnie odbędzie się koncert zespołu Sztywny Pal Azji.
Bezpłatne bilety na koncert można odbierać od 25 listopada w Inowrocławiu: w Kujawskim Centrum Kultury przy ul. Jana Kilińskiego 16 oraz w Informacji Turystyczno-Kulturalnej przy ul. Królowej Jadwigi 3.
43 lata temu, 13 grudnia 1981r., Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju. W reakcji na wprowadzenie stanu wojennego struktury NSZZ „Solidarność” podjęły akcje protestacyjne. Odbyły się liczne strajki pacyfikowane przez ZOMO.
W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się około 5 tysięcy osób – w czasie całego stanu wojennego zostało internowanych około 10 tysięcy. Byli to głównie przywódcy Solidarności, doradcy, intelektualiści oraz uczestnicy strajków i protestów.
Szacuje się, że w trakcie stanu wojennego zginęło około 40 osób, w tym 9 uczestników strajku w kopalni „Wujek” w Katowicach.
Stan Wojenny zakończył się 22 lipca 1983 r.
Materiały
Wojewódzkie obchody dnia pamięci ofiar stanu wojennego program13_grudnia_-_plakat.pdf 1.36MB