W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100-lecie Służby Cywilnej

17.02.2022

100-lecie Służby Cywilnej

Dokładnie 100 lat temu w Sejmie uchwalono ustawę regulującą instytucje służby cywilnej w polskim porządku prawnym. W tym czasie służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości i bez wątpienia usprawniła proces odbudowy państwa polskiego. Fundament tej działalności stanowili urzędnicy służby cywilnej.

Ustawa z dnia 17 lutego 1922 roku określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP.  Po przełomie 1989 roku powstawały różne koncepcje nowoczesnej służby cywilnej, wreszcie w lipcu 1996 roku przyjęto nową ustawę. Obecnie podstawą prawną działania służby cywilnej w Polsce jest ustawa o służbie cywilnej z 2008 roku.

Według Konstytucji RP korpus służby cywilnej działa w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji rządowej. Zwierzchnikiem korpusu służby cywilnej jest prezes Rady Ministrów.

100-lecie służby cywilnej to odpowiedni moment, aby podkreślić kluczową rolę pracowników i podziękować za trud włożony w funkcjonowanie państwa, a także poprawę bezpieczeństwa obywateli.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}