W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

130. rocznica urodzin generała Władysława Andersa

14.10.2022

130. rocznica urodzin generała Władysława Andersa

W rodzinnych Krośniewicach uczczono rocznicę urodzin legendarnego twórcy i dowódcy 2. Korpusu Wojska Polskiego.

Jestem wzruszona. Mówiono mi, że będzie to mała uroczystość, a są tłumy, wraz z wojskiem i orkiestrą. To wielki dzień dla mnie i mojego ojca, który na pewno na nas dziś patrzy

- podkreśliła Anna Maria Anders. 

Obecny na uroczystościach wojewoda łódzki Tobiasaz Bocheński zaznaczył:

Napawa mnie dumą, to że tak wielcy Polacy wywodzą się z województwa łódzkiego. Ufam, że z tego dorobku będą czerpać kolejne pokolenia.

Uroczystości rozpoczęły się przed domem, w którym urodził się Władysław Anders. Następnie obchody przeniosły się na pl. Wolności w Krośniewicach. Po złożeniu kwiatów przed popiersiem patrona szkoły, piątkowe obchody zwieńczył pokaz kawaleryjski Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów.


Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 r. Był generałem dywizji Polskich Sił Zbrojnych, organizatorem i dowódcą Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

Był jednym z dowódców w kampanii wrześniowej, w czasie walk został dwukrotnie ranny i trafił do sowieckiej niewoli. Po opuszczeniu więzienia, w 1941 r. utworzył w Związku Sowieckim liczną Armię Polską. Składała się ona z więźniów, którzy na mocy układu Sikorski-Majski wyszli z łagrów.

24 marca 1942 r., rozpoczął się pierwszy etap ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego. Do listopada 1942 r. wysłano do Iranu ponad 115 tys. osób, w tym około 78,5 tys. żołnierzy oraz 37 tys. cywilów. Wśród ewakuowanych było niemal 18 tys. dzieci.

Generał Anders dowodził polskimi siłami, które w maju 1944 roku zdobyły twierdzę Monte Cassino, broniącą dostępu do centralnej części Włoch. Brał również udział w walkach o wyzwolenie Ankony i Bolonii.

Do śmierci pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Do końca życia marzył o wolnej Polsce. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}