W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 miliardów na inwestycje i rozwój Polski

06.07.2021

Ruszył nowy rządowy program dla samorządowców

Kwota 20 mld zł na inwestycje w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, co stanowi 1/3 wszystkich wydatków samorządów.

Ruszył nowy rządowy program dla samorządowców. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyło się dziś spotkanie z samorządowcami z regionu oraz konferencja prasowa poświęcona “Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” z udziałem m.in. wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy, posłanki na sejm Joanny Lichockiej, posła na sejm Marka Matuszewskiego, wicemarszałka województwa łódzkiego Piotra Adamczyka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej-Muzyczki oraz wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.

Przedstawiono założenia rządowego programu, który jest realizowany przez BGK. Program polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) w całej Polsce. Obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

- Dzisiaj przeprowadziliśmy konsultacje z ponad 177 samorządami gminnymi i powiatowymi z woj. łódzkiego, które będą miały szansę partycypować finansowo w Polskim Ładzie czyli w skoku cywilizacyjnym, który zamierzamy dokonać w ciągu najbliższych 10 lat. Polski Ład ma poprawić jakoś życia we wszystkich zakątkach naszego województwa. Jesteśmy przekonani, że wspólnie podołamy temu wyzwaniu – podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Samorządy dostaną do 95 % bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami.

Zasady programu: W pierwszej - pilotażowej edycji programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces odbywa się w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.

BGK przyjmuje wnioski o dofinansowanie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania.

Pieniądze z nowego programu pomogą samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

 

Informacje o szczegółach programu są dostępne na stronie internetowej banku: www.bgk.pl

 

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}