31. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"
19.10.2023
W Spale z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Matusza Morawieckiego oraz Wojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka rozpoczął się dwudniowy 31. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.
Dziękuję Państwu za to, że „Solidarność” to nie tylko słowa, ale także czyny. „Solidarność” się nie zmienia mimo różnych kolei losu, przez już ponad 40 lat istnienia, co jest niezwykle cenne
– podkreślił prezydent.
„Solidarność” zawsze dla mnie i dla milionów Polaków, była wielką wspaniałą ideą wytyczającą ścieżki ku przyszłości. Pierwotnie „Solidarność” była matką naszej wolności. Ma ona również wielką przeszłość oraz przyszłość. Jest symbolem ciągłości ideałów z sierpnia 1980 r., ale także stara się rozpoznawać znaki czasu i wytyczać kierunek na przyszłość. Bitwa o Polskę trwa i będzie trwała wiele lat - to wielkie zadanie
– powiedział premier.
Podczas 31. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” prezydent wręczył odznaczenia – Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski, zasłużonym członkom związku.
Zjazd wybierze nowego przewodniczącego „Solidarności” na kolejną 5-letnią kadencję, a także wskazane zostaną kierunki, w jakich Związek będzie podążać.
NSZZ „Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. Opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych.
Najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność” jest Krajowy Zjazd Delegatów. Stanowią go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów z regionów. Delegaci wybierani są według klucza wyborczego uchwalanego przez Komisję Krajową. Liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków Związku zrzeszonych w tym regionie.
Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący: zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Obecnie KZD liczy 325 delegatów.