W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO dla Europy

10.05.2022

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO dla Europy

Dzięki zaangażowaniu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau w dniach 10 – 13 maja Łódź będzie gospodarzem 33. sesji Regionalnej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy, podczas której omawiane zostaną kwestie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i transformacji systemów rolno-spożywczych. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele resortów rolnictwa z 50 państw z Europy i Azji Środkowej.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przywitał wszystkie delegacje w stolicy naszego województwa, życząc owocnych i konstruktywnych obrad.

Szef polskiej dyplomacji otwierając konferencję, powiedział, że w Polsce rolnictwo jest znaczącą częścią gospodarki:

Osiągnęliśmy sukces w transformacji sektora rolniczego również dzięki członkostwu w organizacjach międzynarodowych, wśród nich jest FAO. Teraz jesteśmy chętni dzielić się naszym doświadczeniem ws. rolnictwa i rozwoju wsi z innymi państwami 

Minister Rau zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach bezpieczeństwo żywnościowe stało się bardzo ważne i jest przedmiotem dyskusji na wielu forach międzynarodowych:

Niesprowokowana rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że Łódź jest stolicą regionu, który tradycyjnie był jednym z najważniejszych ośrodków rolnictwa w Polsce.

W otwarciu konferencji uczestniczyli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wicepremier Henryk Kowalczyk, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, a także dyrektor generalny FAO Qu Dongyu.

Wydarzenie będzie stanowiło platformę do dialogu w kwestiach transformacji systemów rolno-spożywczych w Europie i Azji Środkowej. Uczestnicy będą także rozmawiać o łańcuchach produkcji żywności i praktycznym podejściu do przekształcania systemów rolno-spożywczych na rzecz zdrowej diety w tych rejonach. W agendzie obrad znajdzie się także punkt dotyczący konsekwencji agresji rosyjskiej na Ukrainę dla bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa.

W trakcie obrad do ministrów rolnictwa i urzędników państwowych z całej Europy i Azji Środkowej dołączą przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego, partnerzy rozwojowi oraz obserwatorzy.

Utworzona w 1945 roku FAO - zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich - ma swoją siedzibę w Rzymie.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}