W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40 lat temu w Łodzi odbył się Marsz Głodowy

15.07.2021

Dyrektor Generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Suski bierze udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Marsz Głodowy

Dyrektor Generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Suski wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Marsz Głodowy, który odbył się w 1981 roku w Łodzi. Był to protest mieszkańców miasta i okolic, głównie kobiet z dziećmi, przeciwko reglamentacji i podwyżkom cen żywności oraz permanentnym brakom towarów w sklepach.   

W związku z tym wydarzeniem, specjalny list wystosował także Premier Mateusz Morawiecki, w którym napisał ‘’(…) dziękuje za tę postawę, za wielki wkład, który, uczestnicy tamtych wydarzeń, wnieśli w przywrócenie niezależności naszej Ojczyzny.’’ Przypomniał również, że łódzki protest dał początek innym, które w kolejnych dniach odbywały się w innych częściach kraju i pokazały wolę społeczeństwa, które stanęło przeciwko władzy.

Problemy zaopatrzeniowe były codziennością życia w PRL-u. W kwietniu 1981 r. na kartki zaczęto sprzedawać mięso, masło, cukier, mąkę, ryż czy nawet mleko dla niemowląt. Ograniczenia i braki towarów szczególnie dotknęły mieszkańców Łodzi. Dlatego na transparentach widniały hasła takie jak ‘’Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj’’, ‘’Czy głodne dzieci to cel socjalizmu’’ czy ‘’Nie dzielić Polski, dzielić chleb.’’

15 lipca 1981 r. została podjęta decyzja o rozpoczęciu strajków. Ten jednak przyjął nową, niepraktykowaną dotąd formę. "Po raz pierwszy w Łodzi zdecydowaliśmy się wyjść z zakładów pracy na ulicę, pokazać poziom niezadowolenia, który wyrażały kobiety i ich dzieci. (…) Marsz Głodowy - manifestacja, która odbyła się 30 lipca 1981 roku odniosła skutek, ponieważ stosunek władz do Solidarności zmienił się, szczególnie tu na miejscu. (...) Zostaliśmy docenieni, jako organizacja, która jest zdolna do przygotowania, zaplanowania i skutecznego przeprowadzenia wielkiej manifestacji." – wspominał działacz opozycji antykomunistycznej – Andrzej Słowik. Marsz głodowy był bezkrwawym, pokojowym protestem robotników, który opiewał na skalę tak dużą, że władza postanowiła go nie tłumić.

Tablica upamiętniająca tę manifestacje zawisła przy ul. Piotrkowskiej 258/260, na budynku dawnej siedziby Zarządu Regionalnego NSZZ ‘’Solidarność’’. Ma wygląd dawnej kartki żywnościowej, na której umieszczony został napis ‘’30 lipca 1981 r. ulicą Piotrkowską przeszedł Marsz Głodowy – największa antyrządowa manifestacja w Łodzi w okresie PRL, zorganizowana przez Zarząd Regionalny NSZZ +Solidarność+ Ziemi Łódzkiej. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasta i okolic, głównie kobiet z dziećmi, protestowało w obronie godności i życia codziennego".

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}