40. rocznica strajku studentów w Łodzi
18.02.2021
To był najdłuższy i największy strajk studencki w Łodzi. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy żaków ze wszystkich łódzkich uczelni.
Studenci domagali się rejestracji swojej niezależnej organizacji, zniesienia obowiązkowych zajęć z języka rosyjskiego oraz cenzury w publikacjach naukowych i skrócenia obowiązkowej służby wojskowej.
Strajk aktywnie wspierali również nauczyciele akademiccy i pracownicy administracji uczelni. Przed gmachem codziennie pojawiali się łodzianie, którzy wspierali młodzież. Pomagali w zaopatrzeniu, dostarczali domowe obiady, a taksówkarze nie pobierali opłat za przewożenie łączników.
To był wielki pokaz odwagi, determinacji, a także doskonałej organizacji.
W Rektoracie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się dziś uroczystość upamiętniające te wydarzenia, podczas której odsłonięta została tablica pamiątkowa.
- Studenci wnieśli na uniwersytety wywalczoną przez siebie wolność, która trwa do dziś. Teraz swobodnie możemy analizować, krytykować i poddawać w wątpliwość wszystko - to niewątpliwe zasługa tamtego zewu wolności – podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
17 lutego 1981 roku władze komunistyczna PRL ustąpiły i zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów. Dzień później minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki Janusz Górski przyjechał do Łodzi, gdzie parafował tzw. porozumienie łódzkie kończące strajk.