W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

41. rocznica Porozumień Sierpniowych

31.08.2021

41. rocznica Porozumień Sierpniowych

Dzisiaj odbyły się obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których Solidarność rozpoczęła swoją oficjalną i legalną działalność. 31 sierpnia 1980 roku, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". W uroczystościach wziął udział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

7 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Był to początek strajku w Stoczni Gdańskiej. Polska, a wraz z nią reszta państw bloku komunistycznego wkroczyła na drogę do wolności.

Władze, po raz pierwszy w historii państw komunistycznych, zostały zmuszone do podjęcia dialogu ze społeczeństwem. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, od realizacji których warunkował zakończenie strajku.

Uczestnicy strajków zażądali respektowania elementarnych praw pracowniczych, większej swobody i samorządności w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a przede wszystkim możliwości tworzenia wolnych, niezależnych od władzy związków zawodowych.

W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie należało do niego blisko 10 mln Polaków. Sierpniowe strajki w 1980 r. były przełomem w dziejach nie tylko Polski, ale i świata. Stanowiły triumf wolności i solidarności naszego społeczeństwa.

Przyszłość dowiodła, że nawet użycie przez rząd PRL wojska przeciwko własnemu narodowi nie było w stanie stłumić wolnościowych aspiracji Polaków i zniszczyć ideałów, które legły u podstaw robotniczego zrywu z sierpnia 1980 r.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}