W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – żywa lekcja historii w ŁUW

13.12.2022

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – żywa lekcja historii w ŁUW

Z inicjatywy wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego w Łódzkim Urządzie Wojewódzkim odbyło się dziś spotkanie młodzieży licealnej z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”  oraz Longinem Chlebowskim, legendarnym działaczem związku, organizatorem strajków w łódzkim MPK. Uczniowie mogli bezpośrednio usłyszeć od uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń o genezie, przebiegu i skutkach wprowadzenia stanu wojennego.

Była to niezwykle skomplikowana operacja logistyczna, propagandowa i prawna, którą reżim komunistyczny przygotowywał w tajemnicy przed społeczeństwem od wielu miesięcy. Od początku zakładano, że do działań zaangażują się wszystkie dostępne siły państwa — podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej (wojsko) i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (milicja i inne służby). Najbardziej tragiczny bilans represji stanu wojennego obejmuje ofiary śmiertelne, których pełna lista jest po dziś dzień trudna do ustalenia z uwagi na metody i sposoby działań „bezpieki” i innych formacji „służb specjalnych PRL”

Pośród wszystkich form komunistycznych represji stosowanych w PRL wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku było jednym z najtragiczniejszych i najbardziej brzemiennych w negatywne skutki wydarzeń. Stan wojenny oznaczał nie tylko kres społecznych nadziei na zmiany, lecz i długotrwałe pogrążenie Polski w marazmie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}