W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2023

Uroczysty przemarsz przez miasto

Dziś mija 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Komunistyczna władza PRL 13 grudnia 1981 roku wysłała na ulice polskich miast oddziały milicji i wojska. Zaczęły się zatrzymania i internowanie tysięcy działaczy opozycji demokratycznej. Była to krwawa próba złamania wolnościowego ducha „Solidarności”.

Już w pierwszych dniach stanu wojennego internowano ok. 5 tys. osób. Aresztowani zostali działacze i przywódcy „Solidarności”, członkowie komisji zakładowych dużych fabryk oraz członkowie demokratycznej opozycji.

Wojewoda Łódzki Karol Młynarczyk oraz I Wicewojewoda Łódzki Marcin Buchali wzięli udział we mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego w kościele ojców jezuitów pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Po jej zakończeniu razem z przedstawicielami Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walk o Godność Człowieka przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża.

Według obecnie dostępnych źródeł i informacji, że w trakcie trwania stanu wojennego (13.12.1981 r. – 22.07.1983 r.) życie straciło około 40 osób, przy czym dokładnej liczby ofiar wciąż nie ustalono.

Nie wiadomo też, ile dokładnie osób straciło w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, tortur w trakcie przesłuchań czy też podczas ulicznych demonstracji. Internowano także ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zakończyła trwający od kilkunastu zryw „Solidarności” i unicestwiła społeczne nadzieje na wprowadzenie zmian polityczno-ustrojowych w Polsce w tamtym okresie.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}