W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

43 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31.08.2023

przemarsz podczas obchodów 43 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Msza święta, uroczysty przemarsz, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów - tak wyglądały tegoroczne łódzkie obchody 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w których uczestniczył wicewojewoda łódzki Marcin Buchali.

W związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym władze PRL zdecydowały się na podniesienie cen żywności. W różnych częściach kraju szybko wybuchły spontaniczne strajki. Najczęściej robotnicy domagali się odwołania podwyżki lub podniesienia płac.

7 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Był to początek strajku w Stoczni Gdańskiej. Polska, a wraz z nią reszta państw bloku komunistycznego wkroczyła na drogę do wolności.

Władze, po raz pierwszy w historii państw komunistycznych, zostały zmuszone do podjęcia dialogu ze społeczeństwem. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, od realizacji których warunkował zakończenie strajku.

Pierwszy punkt 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Władza po raz pierwszy w historii bloku komunistycznego, została zmuszona do podjęcia dialogu ze społeczeństwem.

W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie należało do niego blisko 10 mln Polaków.

Jej powstanie jest jednym z kluczowych elementów długiego procesu upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowej. Fenomen masowego i niezależnego ruchu społecznego w państwie totalitarnym był wyjątkiem w istniejącym systemie politycznym i społecznym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}