43 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
31.08.2023
Msza święta, uroczysty przemarsz, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów - tak wyglądały tegoroczne łódzkie obchody 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w których uczestniczył wicewojewoda łódzki Marcin Buchali.
W związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym władze PRL zdecydowały się na podniesienie cen żywności. W różnych częściach kraju szybko wybuchły spontaniczne strajki. Najczęściej robotnicy domagali się odwołania podwyżki lub podniesienia płac.
7 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Był to początek strajku w Stoczni Gdańskiej. Polska, a wraz z nią reszta państw bloku komunistycznego wkroczyła na drogę do wolności.
Władze, po raz pierwszy w historii państw komunistycznych, zostały zmuszone do podjęcia dialogu ze społeczeństwem. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, od realizacji których warunkował zakończenie strajku.
Pierwszy punkt 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Władza po raz pierwszy w historii bloku komunistycznego, została zmuszona do podjęcia dialogu ze społeczeństwem.
W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie należało do niego blisko 10 mln Polaków.
Jej powstanie jest jednym z kluczowych elementów długiego procesu upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowej. Fenomen masowego i niezależnego ruchu społecznego w państwie totalitarnym był wyjątkiem w istniejącym systemie politycznym i społecznym.