W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50. rocznica strajku łódzkich włókniarek

15.02.2021

Tablica pamiątkowa z okazji 50. rocznicy wydarzeń

,,O godność codziennego życia"

 

To był jeden z największych strajków w powojennej historii Polski. Był wynikiem desperacji i bezsilności.

 

Pierwsze maszyny 10 lutego stanęły w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego (dawnej Fabryce Izraela Poznańskiego). Jedna z największych łódzkich fabryk przemysłu lekkiego wstrzymała produkcję. Według szacunków w kulminacyjnym momencie protestowało blisko 55 tys. osób, z czego 80 procent stanowiły kobiety.

 

Najważniejszymi żądaniami protestujących było przywrócenie poprzednich cen artykułów żywnościowych oraz podniesienie płac. Domagano się również m.in. poprawy warunków pracy, lepszego traktowania przez kierownictwo, wyrównania przywilejów pracowniczych, wprowadzenia przerwy śniadaniowej, a także gwarancji bezpieczeństwa dla strajkujących.

 

Strajk zakończył się 15 lutego 1971 roku. Jego efektem był powrót do cen żywności sprzed grudnia 1970 roku. Fakt ten oznaczał, że łódzkie prządki i tkaczki zwyciężyły i dokonały tego, o co bez skutku walczono na Wybrzeżu.

 

Z okazji 50. rocznicy w Łódzkiej Manufakturze dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej zawisła tablica upamiętniająca. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}