W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

860-lecie konsekracji Archikolegiaty w Tumie

21.05.2022

Uroczysta Msza Święta w JE ks. abp. Marek Jędraszewski

Zakończył się Jublieusz 860. rocznicy konsekracji Archikolegiaty pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył JE ks. abp Marek Jędraszewski.

Nie upłynęły przecież dwa wieki od wiekopomnej decyzji Mieszka I, by wzniesiono w centrum ówczesnej Polski Piastów ten wspaniały budynek, dorównujący swoim pięknem i wielkością innym wspaniałym zabytkom sztuki romańskiej na Zachodzie. Bez tego nie byłoby chrześcijaństwa

- zaznaczył abp Marek Jędraszewski

Podczas obchodów Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki  skierowany do uczestników uroczystości

Tum jest bowiem miejscem niezwykłym. Jego korzenie sięgają aż czasów piastowskich. Znajdująca się tutaj świątynia to nie tylko perła architektury romańskiej i najlepiej zachowany tego typu obiekt na ziemiach polskich. To również ważne miejsce w dziejach naszej Ojczyzny

– napisał premier.

Po zakończeniu Mszy Świętej, przed świątynią nastąpiło odsłonięcie, a następnie poświęcenie przez ks. abpa metropolitę krakowskiego kamienia - pomnika pieczęci konsekratora świątyni abpa Janika z 1161 r. 

Przy Archikolegiacie zasadzone zostało także oliwne drzewo pokoju. Wszyscy przybyli na dzisiejsze obchody otrzymali pamiątkową książeczkę, a także pierścień Salomei – będący repliką oryginału, który został znaleziony na grodzisku tumskim w 2009 roku.

Monumentalna Archikolegiata w Tumie to największa zachowana świątynia romańska w Polsce. Wzniesiono ją w latach 1141-1161 z inicjatywy księżnej Salomei z Bergu, wdowy po Bolesławie Krzywoustym. W 1180r. odbył się w Archikolegiacie pierwszy synod w Polsce – wielki zjazd dostojników duchownych i świeckich. Spalony przez Litwinów (1294 r.) a następnie przez Krzyżaków (1331) kościół, został odbudowany w stylu gotyckim. W XVIII wieku świątynia została zbarokizowana. W czasie działań wojennych w 1939 roku kościół był zniszczony. Odbudowany pod kierunkiem Jana Koszczyc-Witkiewicza odzyskał swój romański charakter.

W świątyni znajdują się relikwie m.in. biskupa męczennika i pierwszego patrona Polski – św. Wojciecha, a także św. Aleksego, św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Kolbego. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}