77. rocznica Powstania Warszawskiego
01.08.2021
,,Choć mundury nie zdobią nam ramion
Choć nie każdy posiada z nas broń,
Ale ludność Warszawy jest z nami,
Każdy Polak podaje nam dłoń.
To my - walcząca Warszawa,
Złączona ofiarą krwi.
Nasz cel - to wolność i sława.
Potęga przyszłych dni!''
Przy mogile Barbary Nazdrowicz "Wiewiórki" - część katolicka Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39 w Łodzi, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – głosiło wezwanie.
Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. osób.
Przy wejściu do jednej ze szkół podstawowych na warszawskim Żoliborzu widnieje wyjątkowy mural. Do przechodniów uśmiecha się z niego mały, sympatyczny chłopiec, za nim widzimy mroczną panoramę wojennej Warszawy. To Jędruś Szwajkert, bohater Żoliborza, najmłodszy z powstańców. Zginął 29 września 1944 roku, mając niespełna 11 lat.
Bohaterstwo powstańców i heroizm ludności cywilnej zasługują na wieczną pamięć.
Chwała bohaterom Powstania Warszawskiego!
Wieczna pamięć wszystkim poległym za wolność narodu i Ojczyzny!