W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

29.08.2022

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

78 lat temu, w sierpniu 1944 roku ze Stacji Radegast w Łodzi odjechał do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau ostatni transport śmierci. W poniedziałek podczas głównych obchodów likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 80. Wielkiej Szpery oddano hołd ofiarom Holocaustu - najtragiczniejszej karty w dziejach narodu żydowskiego.

W oficjalnej części obchodów, które odbyły się na łódzkiej Stacji Radegast wzięli udział politycy, dyplomaci, samorządowcy, duchowni, osoby ze świata nauki, a przede wszystkim Ci, którym Holocaust udało się przeżyć. W imieniu wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, symboliczny wieniec złożył wicewojewoda Karol Młynarczyk.

Łódzkie getto było pierwszym, w pełni odizolowanym gettem na obszarze okupowanej Polski, największym po warszawskim i najdłużej funkcjonującym na ziemiach polskich (08.02.1940 – 29.08.1944). Łącznie przeszło przez nie ponad 200 tysięcy osób, z czego około 45 tysięcy zmarło z głodu, zimna i wycieńczenia.

Wielka Szpera natomiast to akcja przeprowadzona w dniach od 5 do 12 września 1942 roku, mająca na celu deportację dzieci, starców, chorych i niepracujących z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Według ostatnich danych, do obozu zagłady przewieziono 15 681 osób. Ponadto, kilkaset zamordowano za stawianie oporu, a 35 osób powieszono za próby ucieczki z transportu lub inne przewinienia.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}