78. rocznica likwidacji niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej
18.01.2023
W środę przed pomnikiem Pękniętego Serca w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. Obecny na uroczystościach wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podkreślił, że naszym moralnym obowiązkiem jest podtrzymywanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach.
Obóz dla polskich dzieci i młodzieży został utworzony 1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto (obecne ulice: Bracka, Emilii Plater, Górnicza oraz Zagajnikowa). Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej i stąd nazywa się go „obozem przy Przemysłowej”.
Obóz ogradzał wysoki parkan z desek, który dodatkowo był strzeżony przez niemieckich strażników. Znajdowały się w nim polskie dzieci w wieku od 8 do 16 lat, które pochodziły z sierocińców i zakładów wychowawczych z ziem włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa.
Przywożono tutaj także dzieci, których rodzice przebywali w zakładach karnych, obozach lub oskarżone o np. odmowę pracy, nielegalny handel, współdziałanie z ruchem oporu czy też drobne kradzieże. W obozie dzieciom nadawano numery, które zastępowały ich nazwiska.
Historia obozu to historia wojennego okrucieństwa Niemców. Wstrząsający obraz głodzenia, torturowania i mordowania bezbronnych istot. Istot, które odarto z dzieciństwa, miłości, ludzkiej godności i przyszłości. To historia, której świat nigdy nie powinien zapomnieć.
Obóz przy ul. Przemysłowej funkcjonował do 18 stycznia 1945 roku.