W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

78. rocznica likwidacji niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej

18.01.2023

78. rocznica likwidacji niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej

W środę przed pomnikiem Pękniętego Serca w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. Obecny na uroczystościach wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podkreślił, że naszym moralnym obowiązkiem jest podtrzymywanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach.

Obóz dla polskich dzieci i młodzieży został utworzony 1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto (obecne ulice: Bracka, Emilii Plater, Górnicza oraz Zagajnikowa). Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej i stąd nazywa się go „obozem przy Przemysłowej”.

Obóz ogradzał wysoki parkan z desek, który dodatkowo był strzeżony przez niemieckich strażników. Znajdowały się w nim polskie dzieci w wieku od 8 do 16 lat, które pochodziły z sierocińców i zakładów wychowawczych z ziem włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa.

Przywożono tutaj także dzieci, których rodzice przebywali w zakładach karnych, obozach lub oskarżone o np. odmowę pracy, nielegalny handel, współdziałanie z ruchem oporu czy też drobne kradzieże. W obozie dzieciom nadawano numery, które zastępowały ich nazwiska.

Historia obozu to historia wojennego okrucieństwa Niemców. Wstrząsający obraz głodzenia, torturowania i mordowania bezbronnych istot. Istot, które odarto z dzieciństwa, miłości, ludzkiej godności i przyszłości. To historia, której świat nigdy nie powinien zapomnieć.

Obóz przy ul. Przemysłowej funkcjonował do 18 stycznia 1945 roku.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}