80 rocznica deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto
18.10.2021
Na Stacji Radegast w Łodzi odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannnstadt Getto.
Spotykamy się dziś, aby stanowczo podkreślić, że o tej tragedii, która dotknęła tak wiele niewinnych ludzi wplątanych w przerażającą machinę okrucieństwa, nigdy nie zapomnimy. Zawsze będzie ona częścią naszej historii i tożsamości. Mówiąc „nigdy więcej”, składamy cześć i hołd pamięci ofiar.
- powiedział obecny na uroczystości wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Jesienią 1941 roku niemieckie władze podjęły decyzję o deportacji ludności żydowskiej z Europy Zachodniej – terenów Rzeszy i Protektoratu – do łódzkiego getta. W ten sposób realizowali okrutne i wyrachowane założenia polityki hitlerowskiej. Wśród deportowanych było wielu przedstawicieli ówczesnej inteligencji – lekarzy, naukowców, pisarzy i artystów. Gdy w październiku na stację Radegast zaczęły docierać transporty, warunki w łódzkim getcie były wyniszczające i ekstremalnie trudne. Odgrodzeni od pozostałej części miasta ludzie skazani zostali na głód, choroby i śmierć.
Szacuje się, że przez getto przeszło około 200 tys. osób, z tego około 20 tys. Żydów z Europy Zachodniej, czyli Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. Większość ofiar łódzkiego getta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Druga grupa w obozie Auschwitz-Birkenau, która została tam wywieziona podczas likwidacji getta.