82. rocznica wybuchu II wojny światowej w Łódzkiem
01.09.2021
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wzięli udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w regionie łódzkim.
- Tu, w Wieluniu, rodziny pamiętają, jaka jest cena bezsilności i bezbronności, które spotkają się z bestialstwem. Musimy czynić wszystko, by nigdy więcej na naszej ziemi nikt już nie śmiał czegoś takiego się dopuścić - powiedział Prezydent Andrzej Duda.
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński na cmentarzu wojennym w Tomaszowie Mazowieckim podkreślił z kolei, że nie wolno nam zapominać o Polakach, którzy w trakcie niemieckiego ataku, jak i całej wojny stracili swoje życie, zdrowie oraz bliskich:
- 1.09.1939 r. to najtragiczniejsza data w historii naszego narodu. Wspomnijmy dziś tamten dzień i spróbujmy sobie wyobrazić tą bestialską i okrutną noc jakiej doświadczyli ludzie tamtych czasów. Należy im się nasz szacunek i nasza pamięć - zaznaczył Tobiasz Bocheński.
I wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby — pacjenci i personel szpitala.
Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.
W czasie wrześniowych walk wojska niemieckie postępowały z wyjątkowym okrucieństwem. Lotnictwo atakowało ludność cywilną, a Wehrmacht na zdobytych terenach dokonywał masowych egzekucji.
Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim. Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy.
Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
W trakcie II wojny światowej zginęło ponad 60 mln osób, z czego 6 mln polskich obywateli.