83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę
16.09.2022
17 września łamiąc pakt o nieagresji armia sowiecka wkroczyła na teren Rzeczypospolitej, walczącej z wojskami III Rzeszy. Napaść ta była częścią tajnego porozumienia, które przed wybuchem wojny zawarte zostało pomiędzy komunistyczną Rosją a hitlerowskimi Niemcami.
Kiedy polscy żołnierze z pełnym oddaniem i poświęceniem bronili frontu zachodniego Armia Czerwona zaatakowała terytorium Rzeczypospolitej ze wschodu. Wydarzenie to było tryumfem konstytuujących się w XIX stuleciu i w pełni ukształtowanych w XX wieku dwóch największych totalitaryzmów – komunizmu i nazizmu – nad światem wartości, na których ufundowana została zachodnia cywilizacja
– podkreślił Tobiasz Bocheński wojewoda łódzki podczas uroczystości związanej z 83. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP, rozpoczynając okupację sowiecką, która doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. 17 września jest symbolicznym początkiem trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt lat.