W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2022

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 r. o godz. 4:40 Niemcy bez wypowiedzenia wojny, z zaskoczenia zbombardowali bezbronne miasto. Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zaatakowanych w trakcie kampanii wrześniowej. Wieluń był spokojnym 15-tysięcznym miasteczkiem i nie miał znaczenia militarnego. Szacuje się, że w wyniku nalotów śmierć poniosło około 1200 osób. Dziś w mieście obyły się uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w których wzięli udział m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

83 lata temu też był podobny poranek, tak jak dzisiaj. Wkrótce miał nadejść świt. Ale dla wielu mieszkańców Wielunia ten świt nigdy nie nadszedł, bo właśnie tutaj 46 ton bomb zrzuconych na Wieluń znaczyło pierwsze kroki na szlaku II Wojny Światowej, najkrwawszej wojny w dziejach ludzkości. Dlatego i my dziś musimy pamiętać, dbać o prawdę, myśleć i dbać o zadośćuczynienie i to powinny być główne przesłanki przyświecające nam, gdy o II Wojnie Światowej dziś myślimy i pamiętamy

- powiedział szef polskiego rządu. 

Mateusz Morawiecki podkreślił jak ważna jest pamięć o ofiarach najkrwawszej wojny w historii. Kluczowa jest również prawda o zbrodniach i jasne wyrażenie, że przyszłość nie ma prawa istnieć bez szacunku do przeszłości i dbałości o zadośćuczynienie.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być  przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina. W trakcie II Wojny Światowej zginęło ponad 60 mln osób, z czego 6 mln polskich obywateli.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}