83. rocznica zbrodni katyńskiej - obchody w Łodzi
13.04.2023
Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą (...). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk(...)
- tak brzmiały ostatnie zdania z dziennika majora Adama Solskiego.
Prowadził go do samej śmierci. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Smoleńsku na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 19400. Uznany za „wroga władzy sowieckiej” był jedną z ponad 21 tysięcy polskich ofiar. Zamordowani stanowili elitę polityczno-intelektualną przedwojennej Rzeczpospolitej. Zginęli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, lekarze, prawnicy, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, pisarze, księża oraz przedstawiciele wolnych zawodów.
83. rocznica zbrodni katyńskiej - obchody w Łodzi
Pod pomnikiem katyńskim na placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi oddano hołd ofiarom zbrodni, a także wszystkim tym, którzy narażając własne życie walczyli o prawdę.
Stoimy przed symbolem pamięci o straszliwej zbrodni stalinowskiej. Zamordowani w zbrodni katyńskiej stanowili kwiat inteligencji polskiej. Nieśli w sobie doświadczenie gigantycznego wysiłku odbudowy II Rzeczypospolitej po zaborach. Mordowani byli celowo po to, by zniszczyć Polskę jako kraj ludzi wolnych, myślących, świadomych swej tożsamości
– powiedział prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Janusz Lange.
Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej nabierają wyjątkowo doniosłego znaczenia, ponieważ odbywają się w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny oraz 80. rocznicy odkrycia masowych grobów Polaków zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD.
Spotykamy się dziś, by oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oraz tym, którzy pomimo represji komunistycznego sytemu mieli odwagę głosić prawdę. Zamordowana w okrutny sposób elita przedwojennej Polski do samego końca pozostała wierna swoim wartościom. Naszym obowiązkiem, zarówno na płaszczyźnie jednostkowej, jak i zbiorowej, jest pielęgnowanie pamięci o Ich patriotycznej postawie, która powinna stanowić dla obecnych i przyszłych pokoleń wzór
– podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.