W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2023

Premier Mateusz Morawiecki

1 września 1939 r. o godzinie 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia. Było to spokojne 15-tysięczne miasteczko bez znaczenia militarnego.

Szacuje się, że w wyniku nalotów śmierć poniosło około 1200 osób.

Atak ten rozpoczął działania zbrojne II wojny światowej, nastąpił 5 minut przed ostrzelaniem Westerplatte.

Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Dziś w Wieluniu odbyły się oficjalne uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Podobnie jak 84 lata temu, nad ranem w całym mieście rozległy się syreny. W ten sposób mieszkańcy Wielunia od lat upamiętniają ofiary niemieckiego bombardowania z 1 września 1939 roku.

Dziś, po 84 latach od wybuchu II wojny światowej, gdy mówimy o katach i ofiarach, o karze i cierpieniu, kiedy używamy najważniejszych słów jak „dobro”, „prawda”, to domagamy się nie tylko pamięci, nie tylko prawdy-domagamy się zadośćuczynienia. To zadośćuczynienie w postaci reparacji jest konieczne, by tamten rozdział historii można było zamknąć. Aby żyjący jeszcze świadkowie bombardowań mogli w spokoju pomyśleć o przyszłości, a nie tylko z cierpieniem w sercach wspominać przeszłość. Dlatego nie spoczniemy, dopóki ta bolesna rana nie zostanie choć częściowo ukojona – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła ponad 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}