W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cześć i chwała bezimiennym poległym na polach bitwy żołnierzom!

22.03.2023

Wojewoda łódzki złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi

Dokładnie 98 lat temu odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi, którego zadaniem od blisko wieku jest przypominanie kolejnym pokoleniom łodzian o poległych w walce za Ojczyznę Bohaterach.

- Dziś chcemy cofnąć się do 22 marca 1925 roku, aby przypomnieć chwilę, która zjednoczyła tysiące łodzian. Tego dnia z inicjatywy Rady Miejskiej przy łódzkiej katedrze odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięli udział wtedy m.in. biskup Wincenty Tymieniecki, Minister Spraw Wojskowych gen. dyw. Władysław Sikorski, Minister Pracy i Opieki Społecznej Franciszek Sokal, marszałek Sejmu RP Maciej Rataj

– mówił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński

Wojewoda łódzki w 98 rocznicę tego wydarzenia w ramach przypomnienia, odczytał fragmenty kazania biskupa Wincentego Tymienieckiego, wygłoszonego w dniu odsłonięcia pomnika i przemówienia generała Władysława Sikorskiego.

Pomnik zaprojektował Stanisław Kazimierz Ostrowski. Od samego początku stał się jednym z najważniejszych miejsc uroczystości patriotycznych i państwowych. Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi jest najstarszym tego rodzaju pomnikiem w Polsce. Ma charakter symboliczny. Nie spoczywają w nim szczątki żadnego żołnierza.

Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza został odsłoniony w Paryżu w 1920 roku. Stanowił on hołd dla bezimiennych Francuzów, którzy polegi w trakcie I Wojny Światowej(1,5 miliona żołnierzy zginęli w latach 1914-1918). Francuska inicjatywa stał się inspiracją do powstania łódzkiego pomnika.

Kilka miesięcy po oficjalnym odsłonięciu pomnika, na zakończenie roku szkolnego uczniowie łódzkich szkół ufundowali i umieścili na nim „wieczny znicz”, który ozdobiony był płaskorzeźbą Krzyża Virtuti Militari. W listopadzie tego samego roku do pomnika dodano jeszcze brązowy wieniec laurowo–dębowy z szarfami i liśćmi palmowymi.

Podczas II wojny światowej, w listopadzie 1939 roku niemieccy okupanci zniszczyli pomnik Nieznanego Żołnierza w Łodzi. Został on odbudowany i ponownie odsłonięty 1 listopada 1946 roku.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}