Dofinansowania na remonty i konserwację zabytków w Łódzkiem
01.07.2021
Dziś w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wraz z wojewódzkim konserwatorem zabytków Aleksandrą Stępień przekazali czeki z dofinansowaniem na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytkach wpisanych na Listę Skarbów Dziedzictwa.
Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.
- Cieszę się, że jako Wojewoda Łódzki mam ten przywilej, że mogę współpracować z osobami, które z potrzeby serca i wyznawanych wartości odczuwają głęboką troskę o dobra kultury. Jestem za to Państwu bardzo wdzięczny i proszę byście Państwo nie ustawali w tych wysiłkach, dlatego, że bez zachowania naszego wspólnego dziedzictwa narodowego nie będziemy wiedzieli skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy – podkreślił wojewoda.
Czeki na łączną kwotę miliona złotych otrzymało 14 podmiotów.
Środki trafią do:
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła „Fara” w Piotrkowie Trybunalskim,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie,
- Muzeum w Oporowie,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Floriana w Uniejowie,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Katarzyny w Zgierzu,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Zadzimiu,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie,
- Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Wojciecha BM w Krzepczowie,
- Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka,
- Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei,
- Katolickiej Parafii pw. św. Mikołaja BW w Mierzynie,
- Rzymskokatolickiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Turze,
- Rzymskokatolickiej Parafii Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach,
- Rzymskokatolickiej Parafii Matki Bolesnej w Nieborowie.
Wojewoda wręczył również Medale „Za opiekę nad zabytkami”. Odznaczenie otrzymała Maria Nowakowska, która prowadzi od lat intensywną działalność polegającą na wszczepianiu sporemu gronu osób w różnym wieku zainteresowania zabytkami, ich ochroną oraz historią. Podkreślić należy szeroki wachlarz podejmowanych przez nią działań oraz nieszablonowe podejście do problematyki ochrony zabytków odzwierciedlające się m.in. w utworzeniu Rynku Łódzkich Włókniarek, który przywraca przestrzeni miejskiej pamięć o nieco zapomnianych już wydarzeniach.
Wróżnienie otrzymał również Piotr Pawlak, który prowadzi bardzo intensywną działalność skierowaną w stronę osób w najróżniejszym wieku, której głównym zadaniem jest na budowanie zainteresowania zabytkami i ich historią. Od wielu lat popularyzuje on wiedzę o zabytkach naszego województwa poprzez działalność publicystyczną oraz organizację wycieczek i zajęć terenowych dla pasjonatów historii. Na podkreślenie zasługuje również dbałość Pana Pawlaka o przywrócenie pamięci o wielokulturowym dziedzictwie ziemi wieluńskiej oraz historii najnowszej, np. II wojnie światowej.
Medal nadawany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Dziedzictwo narodowe stanowi o tożsamości danego państwa. Dlatego istotną kwestią jest jego ochrona, tak aby wartość ta służyła nie tylko obecnie.