W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokumenty wydawane cudzoziemcom

Karta pobytu

Karta pobytu jest dokumentem potwierdzającym fakt udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

W okresie swojej ważności karta pobytu stwierdza tożsamość cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia go (wraz z dokumentem podróży) do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskiwania wiz.

Kartę pobytu wydaje wojewoda, który udzielił zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Kartę pobytu w przypadku cudzoziemca, któremu udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych, wydaję się lub odmawia jej wydania komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej, który udzielił tej zgody.


Okres ważności karty pobytu


Karta pobytu, wydana w związku z uzyskaniem przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt czasowy, ważna jest przez okres udzielonego zezwolenia.

Karta pobytu, wydana w związku z uzyskaniem przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt stały, ważna jest dziesięć lat od dnia jej wydania.

Karta pobytu, wydana w związku z uzyskaniem przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, ważna jest przez okres pięciu lat od dnia jej wydania.

Karta pobytu, wydana w związku z uzyskaniem przez cudzoziemca zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ważna jest przez okres dwóch lat od dnia jej wydania.

Kolejna karta pobytu wydana cudzoziemcowi po upływie terminu ważności karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem mu zezwolenia na pobyt stały, ważna jest dziesięć lat od dnia jej wydania.

Kolejna karta pobytu wydana cudzoziemcowi po upływie terminu ważności karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem mu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, ważna jest przez okres pięciu lat od dnia jej wydania.

Kolejna karta pobytu wydana cudzoziemcowi po upływie terminu ważności karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem mu zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ważna jest przez okres dwóch lat od dnia jej wydania.

Wniosek o wydanie kolej karty pobytu należy złożyć co najmniej na 30 dni przed upływem okresu ważności karty pobytu.


Odbiór karty pobytu
Cudzoziemiec obowiązany jest odebrać kartę pobytu osobiście. W przypadku małoletniego poniżej trzynastego roku życia, kartę pobytu odbiera przedstawiciel ustawowy lub kurator.


Wymiana karty pobytu


Cudzoziemiec jest zobowiązany wystąpić do właściwego wojewody z wnioskiem o wymianę karty:

 

  • w przypadku zmiany danych w niej zamieszczonych,
  • w przypadku zmiany wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tej karcie w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację posiadacza karty,
  • w przypadku jej utraty,
  • w przypadku jej uszkodzenia,
  • w przypadku przejęcia przez Rzeczpospolitą Polską odpowiedzialności za ochronę międzynarodową posiadacza karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE z adnotacja „ochrona międzynarodowa przyznana przez (wskazanie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, które ją przyznało) w dniu (data przyznania ochrony międzynarodowej)”
  • przejęcia przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialności za ochronę międzynarodową posiadacza karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

 

Do wniosku o wymianę karty pobytu należy załączyć:

  1. jeden egzemplarz czytelnie wypełnionego
  2. kserokopię dokumentu podróży,
  3. kserokopię poprzednio posiadanej karty pobytu (w przypadku zmiany miejsca zamieszkania),
  4. dwie aktualne, kolorowe, nieuszkodzone fotografie o wymiarach 35x45 mm, wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,
  5. potwierdzenie zameldowania,
  6. dokumenty niezbędne do potwierdzania danych i okoliczności podanych we wniosku
  7. potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Wymiany karty dokonuje wojewoda właściwy ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca.

Wniosek o wymianę karty pobytu należy złożyć w terminie 14 dni po wystąpieniu przesłanek do ich wymiany.


Opłata

Za wydanie lub wymianę karty pobytu pobiera się opłatę w wysokości 100 zł. Za wymianę karty pobytu w przypadku jej utraty lub zniszczenia z winy cudzoziemca pobiera się opłatę w wysokości 200 zł. W przypadku kolejnej, zawinionej przez cudzoziemca utraty lub zniszczenia karty pobytu, za jej wymianę pobiera się każdorazowo opłatę w wysokości 300 zł

Opłatę ulgową za wydanie lub wymianę karty pobytu w wysokości 50% pobiera się od cudzoziemców:

 

  • którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej;
  • których celem pobytu jest pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej i szkole wyższej na terytorium RP;
  • małoletnich, którzy w dniu złożenia wniosku o wymianę karty pobytu nie mieli ukończonych 16 lat.

 

Do pobrania opłaty ulgowej za wydanie lub wymianę karty pobytu należy dostarczyć:

  • zaświadczenie właściwego organu do spraw pomocy społecznej o korzystaniu w danym czasie ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
  • zaświadczenie potwierdzające pobieranie w danym czasie nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub szkole wyższej;
  • odpis aktu urodzenia małoletniego cudzoziemca, a w przypadku niemożności jego uzyskania;
  • dokument podróży lub inny dokument tożsamości potwierdzający wiek małoletniego cudzoziemca.


Utrata karty pobytu
W przypadku utraty karty cudzoziemiec zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie wojewodę w nieprzekraczalnym terminie trzech dni.

W przypadku odnalezienia karty, zgłoszonej jako utracona, cudzoziemiec zobowiązany jest w nieprzekraczalnym terminie trzech dni powiadomić o odnalezieniu karty wojewodę i zwrócić ją, gdy w jej miejsce wydana została już nowa karta.


Zwrot karty pobytu


Cudzoziemiec zwraca kartę pobytu organowi, który ją wydał, gdy:

 

  1. nabył obywatelstwo polskie;
  2. wydano decyzję o stwierdzeniu nieważności tego dokumentu;
  3. wydano decyzję o cofnięciu mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  4. wydano decyzję o cofnięciu mu zezwolenia na pobyt czasowy;
  5. wydano decyzję o cofnięciu mu zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
  6. wydana decyzja o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt czasowy wygasła z mocy prawa z dniem uzyskania przez cudzoziemca kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub obywatelstwa polskiego albo w dniu w którym decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu stanie się ostateczna , z mocy prawa następuje unieważnienie wizy krajowej, wygaśnięcie zezwolenia na pobyt czasowy oraz zezwolenia na pracę;
  7. wydana decyzja o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt stały wygasła z mocy prawa z dniem udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  8. wydana decyzja o udzielaniu mu zgody na pobyt ze względów humanitarnych wygasła z mocy prawa z dniem nadania mu statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej lub pisemnego zawiadomienia przez niego organu Straży Granicznej o zrzeczeniu się prawa do korzystania odpowiednio ze zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany lub uzyskania przez niego zezwolenia na pobyt stały.

Cudzoziemiec zwraca kartę pobytu niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego albo decyzja o której mowa wyżej (pkt 2-8), stała się ostateczna albo wygasła.

Osoba obowiązana do zgłoszenia zgonu na podstawie art. 65 ustawy z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264 oraz z 2012 r. poz. 1529) niezwłocznie zwraca kartę pobytu zmarłego cudzoziemca organowi, który tę kartę wydał.


Miejsce składania dokumentów

Dokumenty należy składać, w okresie trwania stanu epidemii, wyłacznie za pośrednictwem poczty na adres :

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców 

ul. Piotrkowska 103 

90-425 Łódź 

  • W przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem poczty polskiej termin uzupełnienia braków formalnych wniosku wskazany jest w wezwaniu wysłanym pocztą do cudzoziemca

 

 

 


Polski dokument podróży dla cudzoziemca

 

Zgodnie z art. 252. Polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje się cudzoziemcowi, który utracił swój dokument podróży albo którego dokument podróży uległ zniszczeniu bądź utracił ważność, a nie jest możliwe otrzymanie przez cudzoziemca nowego dokumentu podróży, gdy cudzoziemcowi udzielono:

1) zezwolenia na pobyt stały;

2) zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;

2a) zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 9;

3) ochrony uzupełniającej;

4) zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

 

Art. 252a. 1. Polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje się również cudzoziemcowi, który posiada obywatelstwo określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 2, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki

1) cudzoziemiec utracił swój dokument podróży albo jego dokument podróży uległ zniszczeniu bądź utracił ważność albo nie posiadał on dotąd dokumentu podróży;

2) cudzoziemcowi udzielono:

a) zezwolenia na pobyt stały lub

b) zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub

c) zezwolenia na pobyt czasowy, lub

d) ochrony uzupełniającej, lub e) zgody na pobyt ze względów humanitarnych;

3) wniosek o wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca został złożony przez cudzoziemca w okresie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 252a ustawy o cudzoziemcach



Właściwość miejscowa
Wydania lub wymiany polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca dokonuje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.

 

 

 



Wymagane dokumenty

  1. egzemplarz wypełnionego wniosku,
  2. 2 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, kolorowe, o wymiarach 45×35 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,
  3. dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo cudzoziemca (kserokopia oraz oryginał do wglądu),
  4. kserokopia dec
  5. adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące,
  6. decyzja administracyjna udzielająca ochrony uzupełniającej, zezwolenia na osiedlenie się, na pobyt rezydenta długoterminowego UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. dokument potwierdzający brak możliwości wydania dokumentu podróży w kraju pochodzenia, np. zaświadczenie z ambasady,
  8. potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Przy składaniu kserokopii wymaganych dokumentów należy okazać ich oryginały.


Opłaty za wydanie lub wymianę polskiego dokumentu podróży

  • 350 PLN za wydanie lub wymianę polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
  • 700 PLN za wymianę w przypadku pierwszej zawinionej przez cudzoziemca utraty/zniszczenia polskiego dokumentu podróży,
  • 1050 PLN za wymianę w przypadku kolejnej zawinionej przez cudzoziemca utraty/zniszczenia polskiego dokumentu podróży.


Inne ważne informacje

  • polski dokument podróży dla cudzoziemca jest ważny przez okres jednego roku,
  • polski dokument podróży dla cudzoziemca uprawnia, w okresie jego ważności, do wielokrotnego przekraczania granicy,
  • posiadanie polskiego dokumentu podróży nie zwalnia cudzoziemca od obowiązku podjęcia działań w celu uzyskania dokumentu podróży,
  • cudzoziemiec jest obowiązany odebrać osobiście polski dokument podróży dla cudzoziemca, a w przypadku małoletniego poniżej trzynastego roku życia – odbioru dokonuje jego przedstawiciel ustawowy lub kurator.


Wymiana polskiego dokumentu podróży
Cudzoziemiec jest obowiązany wymienić polski dokument podróży dla cudzoziemca w przypadku:

  • zmiany danych umieszczonych w dotychczasowym dokumencie,
  • zmiany wizerunku twarzy posiadacza dokumentu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w dokumencie w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację posiadacza dokumentu,
  • uszkodzenia dokumentu,
  • utraty dokumentu.

Wniosek o wymianę polskiego dokumentu podróży należy złożyć w terminie 14 dni po wystąpieniu przesłanek do ich wymiany.

Zwrot polskiego dokumentu podróży
Cudzoziemiec zwraca polski dokument podróży dla cudzoziemca organowi, który go wydał, gdy:

  1. nabył obywatelstwo polskie;
  2. wydano decyzję o stwierdzeniu nieważności tego dokumentu;
  3. wydano decyzję o cofnięciu mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
  4. wydano decyzję o pozbawieniu go ochrony uzupełniającej;
  5. otrzymał dokument podróży.

Cudzoziemiec zwraca polski dokument podróży dla cudzoziemca niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego, doręczono mu dokument podróży, decyzja o której mowa wyżej (pkt 2-4) stała się ostateczna.


Utrata polskiego dokumentu podróży
W przypadku utraty dokumentu cudzoziemiec zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie wojewodę w nieprzekraczalnym terminie trzech dni.

W przypadku odnalezienia polskiego dokumentu podróży, zgłoszonego jako utracony, cudzoziemiec zobowiązany jest w nieprzekraczalnym terminie trzech dni powiadomić o odnalezieniu dokumentu wojewodę i zwrócić go, gdy w jej miejsce wydany został już nowy dokument.

 

Miejsce składania dokumentów

Dokumenty należy składać, w okresie trwania stanu epidemii, wyłacznie za pośrednictwem poczty na adres :

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców 

ul. Piotrkowska 103 

90-425 Łódź 

  • W przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem poczty polskiej termin uzupełnienia braków formalnych wniosku wskazany jest w wezwaniu wysłanym pocztą do cudzoziemca

Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca

Zgodnie z art. 267 ustawy o cudzoziemcach tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje się cudzoziemcowi zamierzającemu powrócić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który podczas pobytu za granicą utracił swój dokument podróży albo którego dokument podróży uległ zniszczeniu bądź utracił ważność, a nie jest możliwe otrzymanie przez niego nowego dokumentu podróży, gdy:

  1. cudzoziemcowi udzielono:
    • zezwolenia na pobyt stały,
    • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
    • ochrony uzupełniającej,
    • zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
  2. cudzoziemcowi nadano status uchodźcy.

Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca może być wydany cudzoziemcowi, który nie posiada dokumentu podróży i nie jest możliwe otrzymanie przez niego nowego dokumentu podróży, gdy cudzoziemiec:

  • podlega relokacji lub przesiedleniu;
  • zamierza opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub został zobowiązany do opuszczenia tego terytorium.

Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca w okresie swojej ważności uprawnia cudzoziemca:

  • któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych; podlegającemu relokacji albo przesiedleniu – do jednokrotnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • który zamierza opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub został zobowiązany do opuszczenia tego terytorium – do wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca jest ważny przez okres w nim oznaczony, nie dłuższy jednak niż 7 dni.

Właściwość miejscowa
Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje lub odmawia jego wydania:

  • w Rzeczypospolitej Polskiej – wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku, gdy cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – komendant placówki Straży Granicznej;
  • poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – konsul.


Wymagane dokumenty

  1. egzemplarz wypełnionego wniosku,
  2. 2 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, kolorowe, o wymiarach 45×35 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,
  3. dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych i okoliczności podanych we wniosku,
  4. potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Przy składaniu kserokopii wymaganych dokumentów należy okazać ich oryginały.


Opłaty za wydanie lub wymianę tymczasowego  polskiego dokumentu podróży
50 PLN za wydanie tymczasowego  polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.

Miejsce składania dokumentów

Dokumenty należy składać, w okresie trwania stanu epidemii, wyłacznie za pośrednictwem poczty na adres :

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców 

ul. Piotrkowska 103 

90-425 Łódź 

  • W przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem poczty polskiej termin uzupełnienia braków formalnych wniosku wskazany jest w wezwaniu wysłanym pocztą do cudzoziemca

 

Termin załatwienia sprawy
Wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.

 

Polski dokument tożsamości cudzoziemca

Zgodnie z art. 260 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach Polski dokument tożsamości cudzoziemca może być wydany:

  • małoletniemu cudzoziemcowi urodzonemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przebywającemu na tym terytorium bez opieki rodziców, jeżeli nie sprzeciwia się temu interes Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemawia za tym dobro dziecka;
  • osobie posiadającej zaświadczenie o tym, ze jest ofiarą handlu ludźmi;
  • cudzoziemcowi, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiada żadnego obywatelstwa, jeżeli przemawia za tym interes Rzeczypospolitej Polskiej;

Cudzoziemcowi, o którym mowa w ust. 1, polski dokument tożsamości cudzoziemca może byś wydany, jeżeli cudzoziemiec nie posiada dokumentu podróży i nie jest możliwe otrzymanie przez niego innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.


Właściwość miejscowa
Polski dokument tożsamości cudzoziemca wydaje lub odmawia jego wydania, wymienia lub odmawia jego wymiany wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.


Wymagane dokumenty

  1. egzemplarz wypełnionego wniosku,
  2. 2 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, kolorowe, o wymiarach 45×35 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,
  3. dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych i okoliczności podanych we wniosku,
  4. potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Przy składaniu kserokopii wymaganych dokumentów należy okazać ich oryginały.


Opłaty za wydanie lub wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca

  • 100 zł - za wydanie i wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca,
  • 200 zł - za wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, w przypadku zawinionej przez cudzoziemca jego utraty lub zniszczenia,
  • 300 zł - za wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, w przypadku kolejnej zawinionej przez cudzoziemca jego utraty lub zniszczenia.


Opłaty ulgowe - za wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca pobiera się 50% opłat od cudzoziemców:

  • którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej,
  • których celem pobytu jest pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej i szkole wyższej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • małoletnich, którzy w dniu złożenia wniosku o wymianę dokumentu nie mieli ukończonych 16 lat.


Inne ważne informacje

  • Polski dokument tożsamości cudzoziemca jest ważny przez okres jednego roku od dnia wydania,
  • Polski dokument tożsamości cudzoziemca, w okresie swojej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lecz nie potwierdza jego obywatelstwa,
  • Dokument ten nie uprawnia do przekroczenia granicy, Posiadanie przez cudzoziemca polskiego dokumentu tożsamości, nie zwalnia go z obowiązku uzyskania wizy, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.


Odbiór polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca
Cudzoziemiec obowiązany jest odebrać ww. dokument osobiście. W przypadku małoletniego poniżej trzynastego roku życia, polski dokument tożsamości cudzoziemca odbiera przedstawiciel ustawowy lub kurator.


Wymiana polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca
Cudzoziemiec jest obowiązany wymienić polski dokument podróży dla cudzoziemca w przypadku:

  • zmiany danych umieszczonych w dotychczasowym dokumencie,
  • zmiany wizerunku twarzy posiadacza dokumentu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w dokumencie w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację posiadacza dokumentu,
  • uszkodzenia dokumentu,
  • utraty dokumentu.

Wniosek o wymianę polskiego dokumentu podróży należy złożyć w terminie 14 dni po wystąpieniu przesłanek do ich wymiany.


Zwrot polskiego dokumentu tożsamości
Cudzoziemiec zwraca polski dokument tożsamości cudzoziemca organowi, gdy:

  1. nabył obywatelstwo polskie;
  2. wydano decyzję o stwierdzeniu nieważności tego dokumentu.

Cudzoziemiec zwraca polski dokument tożsamości cudzoziemca niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego albo decyzja stwierdzeniu nieważności tego dokumentu stała się ostateczna.


Utrata polskiego dokumentu podróży
W przypadku utraty dokumentu cudzoziemiec zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie wojewodę w nieprzekraczalnym terminie trzech dni.

W przypadku odnalezienia polskiego dokumentu podróży, zgłoszonego jako utracony, cudzoziemiec zobowiązany jest w nieprzekraczalnym terminie trzech dni powiadomić o odnalezieniu dokumentu wojewodę i zwrócić go, gdy w jej miejsce wydany został już nowy dokument.


 

 

 

 

 

Miejsce składania dokumentów

Dokumenty należy składać, w okresie trwania stanu epidemii, wyłacznie za pośrednictwem poczty na adres :

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców 

ul. Piotrkowska 103 

90-425 Łódź 

  • W przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem poczty polskiej termin uzupełnienia braków formalnych wniosku wskazany jest w wezwaniu wysłanym pocztą do cudzoziemca

 

{"register":{"columns":[]}}