W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edycja 2024 programu „Senior +”. Rusza nabór ofert.

07.11.2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na stronach internetowych

https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-otwartym-konkursie-ofert-w-ramach-programu-wieloletniego-senior--na-lata-2021-2025-edycja-2024

https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-otwartym-konkursie-ofert-edycja-2024

https://senior.gov.pl/aktualnosci/pokaz/647

zamieściło komunikat ogłoszenie o otwartym konkursie ofert w programie wieloletnim "Senior +" na lata 2021-2025, edycja w 2024 r.

Uprzejmie informuję, że  oferty można składać od dnia 31 października 2023 r. do dnia 05 grudnia 2023r.  do godz. 1600

Konkurs adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu.

W konkursie ofert zorganizowanym w ramach Programu „Senior+” w edycji na 2024 rok samorządy, otrzymają wsparcie na utworzenie Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”, oraz dofinansowanie funkcjonowania już istniejących ośrodków. W projekcie budżetu na program przeznaczono 60 mln złotych.

Dotacja może być przeznaczona na utworzenie lub wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.   Na utworzenie Dziennych Domów „Senior+” można otrzymać maksymalnie dotację do 400 tys. złotych a na utworzenie Klubów „Senior+” można dostać z kolei 200 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. W ramach dotacji nie można finansować remontu/budowy architektury ogrodowej. W przypadku gdy budynek nie jest własnością jednostki samorządu terytorialnego, dofinansowanie w ramach modułu 1 programu przysługuje jedynie na wyposażenie ośrodka wsparcia. W ramach modułu 1 jednostka samorządu terytorialnego może złożyć (jeden raz w roku) 2 oferty, w tym nie więcej niż 1 ofertę dotyczącą utworzenia Dziennego Domu „Senior+” oraz nie więcej niż 1 ofertę dotyczącą utworzenia Klubu „Senior+”

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania. Dzienny  Dom „Senior+” powinien zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku (40 godzin tygodniowo). Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie. Klub „Senior+” powinien zapewniać co najmniej 20-godzinną ofertę usług.

Co ważne,  w ramach tego modułu samorządy nie mogą wnioskować o zapewnienie funkcjonowania placówek, które mają zostać dopiero uruchomione w ramach nowej edycji programu. Uprawnionymi podmiotami, które mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych przeznaczonych na zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia są jednostki samorządu terytorialnego, które utworzyły:

- Dzienne Domy „Senior-Wigor” i Dzienne Domy „Senior+” – na podstawie umów dotacyjnych zawartych w latach 2015-2016 oraz Dzienne Domy „Senior+” i Kluby „Senior+” – na podstawie umów dotacyjnych zawartych  w latach 2017-2020, w ramach modułu 1 programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020;

- Dzienne Domy „Senior+” i Kluby „Senior+” – na podstawie umów dotacyjnych zawartych w latach 2021-2023, w ramach modułu 1 programu.

 

Zgłaszanie ofert - termin i wyjaśnienia


Ofertę należy w wersji elektronicznej złożyć poprzez  Generator Obsługi Dotacji (GOD) w terminie od dnia 31 października 2023 r.  do 5 grudnia 2023 roku, do godziny 1600.

Generator Obsługi Dotacji do sporządzenia ofert dostępny jest na stronie das.mrips.gov.pl/

Ofertę należy wypełnić, zapisać i złożyć w Generatorze Obsługi .Następnie  oferta musi być opatrzona podpisem zaufanym i wysłana do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego za pośrednictwem platformy ePUAP: /lodzuw/skrytka, w terminie od dnia 31 października 2023 r.  do 5 grudnia 2023 r., do godziny 1600.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  a także na stronie poświęconej seniorom http://www.senior.gov.pl/, nie później niż do 14 lutego 2024 r.

Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.


WAŻNE

Prosimy o uważne zapoznanie się z treścią programu, ogłoszenia i warunkami składania ofert. Jednocześnie przypominamy o konieczności złożenia podpisów i właściwych pieczęci osób uprawnionych do składania ofert,             w tym: pieczęci jednostki samorządu terytorialnego składającej ofertę (Gmina/Miasto/Powiat) oraz kontrasygnaty skarbnika. Ponadto zamieszczamy obowiązujące na terenie województwa łódzkiego załączniki do składanych ofert konkursowych (zmodyfikowane na potrzeby województwa łódzkiego):

  • wzór formularza programu inwestycji,
  • wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT uzupełniony o numer konta,
  • wzór umowy o realizację zadania publicznego

Jednocześnie informujemy o konieczności dołaczenia do oferty rzutu budynku z oznaczeniem pomieszczeń i metrażu, dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością (w przypadku oferty, w ramach której przewidywana jest inwestycja budowlana) oraz kalkulacji kosztów w układzie paragrafowym (module 1).

 

Przed upływem terminu składania ofert, Departament Polityki Senioralnej MRiPS udziela stosownych wyjaśnień dotyczących Programu:

w każdy poniedziałek, środę i piątek w godz. 9:00 - 12:00, pod nr tel.: 538 117 269.


W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi informacje o zasadach Programu i warunkach konkursu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 12:00 w Oddziale Wsparcia i Integracji Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej pod numerami telefonów: 42 664 21 01, 42 664 20 06, 42 664 20 32.

Materiały

Informacja uzupełniająca do wypełnienia oświadczeń
Informacja​_uzupełniająca​_do​_wypełnienia​_oświadczeń.pdf 0.32MB
M 1 zmodyfikowana Umowa S+ 2024 wzór
M​_1​_zmodyfikowana​_Umowa​_S+​_2024​_wzór.pdf 0.44MB
M2 zmodyfikowana Umowa S+2024 wzór
M2​_zmodyfikowana​_Umowa​_S+2024​_wzór.pdf 0.73MB
Oświadczenie o kwalifikowalności vat
Oswiadczenie​_o​_kwalifikowalności​_vat.doc 0.02MB
Program inwestycyjny
Program​_inwestycyjny.doc 0.03MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
07.11.2023 15:38 Agnieszka Rosiak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Krzysztof Cieślak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Edycja 2024 programu „Senior +”. Rusza nabór ofert. 1.0 07.11.2023 15:38 Agnieszka Rosiak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}