W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jan Łaski - postać bez której miasto nie byłoby takie samo

25.09.2022

Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Łaskiego

Wiek XVI był złotym okresem w historii Łasku. Ogromna w tym zasługa Jana Łaskiego, który urodził się w tym mieście. Odsłonięty wczoraj pomnik ma przypominać kolejnym pokoleniom nie tylko o nim samym, ale także o znaczącym wpływie, jaki miał na rozwój samego miasta.

Dzięki jego trosce i funduszom w latach 1517-1523 wzniesiono okazały murowany kościół, od którego wszystko się zaczęło. Jan Łaski nazywany był łącznikiem Polski ze Stolicą Apostolską. Człowiek ten sprawił, że miasto cieszyło się opinią niezwykle wielokulturowego i tolerancyjnego – w tamtych czasach mieszkali tu katolicy, żydzi i wyznawcy prawosławia.

Musimy pamiętać, że na terenie województwa łódzkiego rodzili się Polacy, którzy zmieniali losy naszego narodu, jak i wpływali na kulturę europejską. Jedną z takich osób jest Jan Łaski – kanclerz wielki koronny, prymas Polski oraz autor jednego z najważniejszych zbiorów prawnych I Rzeczpospolitej

– zaznaczył wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Ceremonia była częścią obchodów 600-lecia otrzymania przez Łask praw miejskich nadanych przez króla Władysława Jagiełłę. Pomnik przedstawia Jana Łaskiego, który trzyma na kolanach Statut Łaskiego, czyli zbiór przepisów prawa polskiego. Obok znajdują się insygnia biskupie, takie jak mitra i pastorał. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}