Kardynał Stefan Wyszyński patronem Szkoły Podstawowej w Chlewie
08.10.2021
Szkoła Podstawowa w Chlewie w gminie Goszczanów otrzymała imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wierzę, że praca, nauka i wychowanie w duchu nauki naszego Wielkiego Rodaka, jakim bez wątpienia był kardynał Stefan Wyszyński, pozwoli kształtować ludzi światłych, wrażliwych i gotowych do tworzenia rzeczywistości piękniejszej, lepszej i bardziej sprawiedliwej.
– powiedział obecny na uroczystości wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Podczas uroczystości Tomasz Rzymkowski, wiceminister Edukacji i Nauki odznaczył nauczycieli placówki medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżnieni zostali: Barbara Zadworna, Marianna Ukleja, Jan Ukleja oraz Pelagia Chlebowska. Wiceminister przekazał również list gratulacyjny i upominek dla ucznia, który szczególnie wyróżniał się w licznych konkursach przedmiotowych.
Nadrzędnym celem działań edukacyjnych w tej placówce oświatowej jest wszechstronny rozwój ucznia. Nauczyciele skupiają się zarówno na utrwalaniu wiedzy, jak i rozwijaniu umiejętności, a także kształtowaniu odpowiedzialności i przygotowaniu do aktywnego udziału w życiu społecznym.
Całej szkolnej społeczności gratulujemy pięknej uroczystości i życzymy sukcesów!
Kard. Stefan Wyszyński
Urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, święcenia kapłańskie otrzymał we Włocławku w 1924 r. Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się przed Gestapo. W okresie Powstania Warszawskiego pełnił funkcje kapelana grupy Kampinos AK, działającej w Laskach, oraz - pod pseudonimem Radwan III - kapelana szpitala powstańczego. W latach 1946–1948 pełnił funkcję biskupa diecezji lubelskiej, był także arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski. Od roku 1953 był także kardynałem prezbiterem. We wrześniu 1953 r. został aresztowany przez władze komunistyczne. Do roku 1956 internowano go w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy. Ponieważ zawsze uważał, że należy podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości, czas w więzieniu poświęcił m.in. opracowaniu programu odnowy życia religijnego w Polsce, zawartym w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przygotował także założenia Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski.
Jego służba miała ogromne znaczenie dla Kościoła katolickiego i Polaków. Przyczyniła się do odrodzenia życia religijnego i podtrzymania tożsamości narodowej w trudnym okresie historii naszej ojczyzny. Zwany Prymasem Tysiąclecia, był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale także niekwestionowanym autorytetem moralnym, mężem stanu, bronił godności i praw człowieka. Kard. Wyszyński był także duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.
Prymas Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Jego pogrzeb był wielką manifestacją przywiązania społeczeństwa polskiego do Kościoła. Wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób, które oddały hołd zmarłemu prymasowi. Po jego śmierci Papież ogłosił 30 dniową żałobę.
Wielkość całej posługi błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego oddają słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka (…) gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”