Komunikat w sprawie zapotrzebowania na tworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności” na rok 2023
25.10.2022
Komunikat w sprawie zapotrzebowania na tworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności” na rok 2023
W ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” ustanowionego uchwałą nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. (M.P. z 2016 r. poz. 1250), zmienioną uchwałą nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r. (M.P. z 2022 r. poz. 64), w ramach działania 4.4.
Wysokość środków rezerwy budżetowej na realizację powyższego zadania w roku 2023 w skali kraju wynosi 24 000 000 zł. W ramach tych środków możliwe jest uzyskanie dofinansowania z rezerwy budżetu państwa do wysokości 80% kosztów realizacji zadania, przy czym samorządy gminne oraz powiatowe zobligowane są do zapewnienia ze środków własnych minimum 20% kosztów realizacji zadania. Podstawą udzielenia dotacji dla samorządów jest art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej z zachowaniem powyższych proporcji. Dofinansowane może być zadanie realizowane samodzielnie przez gminę/powiat lub
w drodze zlecenia w trybie art. 25 ustawy o pomocy społecznej.
Zapotrzebowanie (na wzorze Tabeli nr 1) należy przekazać do 25 listopada 2022 r., za pośrednictwem platformy e-PUAP (z podpisem osoby upoważnionej do występowania o dotacje w imieniu jednostki samorządu terytorialnego i kontrasygnatą skarbnika) oraz na adres mailowy: anna.zajac@lodz.uw.gov.pl.
Uwzględniając obowiązujące zapisy Programu „Za życiem”, przy zgłaszaniu wniosków należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Przestrzeganie przepisów art. 53 ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie mieszkań chronionych - odnośnie minimalnych standardów świadczonych usług, minimalnych standardów pomieszczeń w mieszkaniu chronionym, jak również limitu dotyczącego maksymalnej liczby osób w jednym mieszkaniu chronionym (liczba osób w mieszkaniu chronionym nie może być większa niż 7).
- Prawidłową klasyfikację środków budżetowych - dotacja może być przeznaczona zarówno na wydatki inwestycyjne, jak i bieżące. Z dotacji finansowane mogą być koszty m.in. przebudowy, remontu czy zakupu wyposażenia w lokalach należących do jednostek samorządu terytorialnego, jak również budowę budynku czy w ostateczności zakup lokalu, z zachowaniem zasady racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
- Planowany termin zakończenia realizacji zadania - przez wzgląd na trudności, jakie występowały w latach ubiegłych np. dotyczące wyłonienia wykonawcy robót budowalnych, samorządy powinny określać dokładny termin, możliwy do zrealizowania zadania, zwłaszcza w sytuacji gdy inwestycja będzie wymagała dużego zakresu prowadzonych prac.
- Bariery architektoniczne - dofinansowane mogą zostać inwestycje, które umożliwiają swobodny dostęp osobom niepełnosprawnym (windy, podjazdy).
- W przypadku tworzenia mieszkania chronionego w nieruchomości, stanowiącej część budynku, oszacowane koszty i planowane w tym zakresie prace powinny dotyczyć wyłącznie mieszkania chronionego, a nie całej infrastruktury budynku.
- Wnioski, w których rozkład pomieszczeń nie będzie spełniał minimalnych standardów określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie mieszkań chronionych (liczba pokoi nieadekwatna do planowanej liczby osób) będą rozpatrzone negatywnie. To samo dotyczy nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.
- Wypełnienie kolumny nr 16 pn.: „krótki opis realizacji zadania oraz uzasadnienie realizacji zadania”, gdzie należy wskazać merytoryczne uzasadnienie wniosku, uwzględniając np. informację dotyczącą potrzeby tworzenia nowego mieszkania chronionego oraz krótki opis planowanych działań w związku z tworzeniem mieszkania, jak również na prawidłowe określenie podmiotu ubiegającego się o dotację – kolumna 2 i 3 (gmina/powiat/miasto na prawach powiatu) – informacja ta jest bardzo istotna przy dokonywaniu podziału środków na paragrafy klasyfikacji budżetowej. Kwoty zapotrzebowania należy wpisywać w zaokrągleniu do pełnych złotych. Opis realizacji zadania (kol. 16 tabeli) lub inne informacje (np.: ile i jakie pomieszczenia, ich metraż, dla ilu osób, zakres zadania – roboty budowlane, zakupy inwestycyjne), które mogą mieć istotny wpływ na ocenę wniosku przez służby Wojewody, można szczegółowo opisać w formie pisma/załącznika.
Dodatkowe informacje na temat naboru można uzyskać w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej – Anna Zając tel. 42 664 20 23.
Zał. – Tabela nr 1 – Zapotrzebowanie 2023 – Mieszkania chronione
Materiały
Tabela nr 1 – Zapotrzebowanie 2023 – Mieszkania chronioneZAPOTRZEBOWANIE__-_ZAŁĄCZNIK_TABELA_NR_1.XLSX 0.01MB