Konsultacje społeczne dot. bonu senioralnego
30.10.2024
Polskie społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Dla zobrazowania skali zjawiska wystarczy porównać, w jaki sposób będzie wzrastał odsetek osób powyżej 75 roku życia w populacji Polski. W 2022 roku stanowił on 7,4% populacji, w 2030 r. – 10,7%, pięć lat później – w 2035 r. – to aż 12,6%.
Wojewoda łódzki Dorota Ryl oraz członkowie zespołu ekspertów ds. polityki senioralnej przy wojewodzie łódzkim, spotkali się z ministrą ds. polityki senioralnej - Marzeną Okłą-Drewnowicz – tematem rozmów była działalność i wsparcie rządu na rzecz osób starszych. Był to wstęp do prowadzonych w całej Polsce konsultacji społecznych dotyczących bonu senioralnego.
Również w województwie łódzkim, z udziałem ministry Marzeny Okły-Drewnowicz, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały główne założenia projektowanej ustawy o bonie senioralnym.
Konsultacje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otworzyła wojewoda łódzki Dorota Ryl oraz marszałek województwa – Joanna Skrzydlewska.
Bon senioralny będzie wspierał osoby aktywne zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej, w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.
Na konsultacje społeczne ustawy o bonie zaproszono przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych. W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciel krajowej rady ds. polityki senioralnej – Michał Modro, pełnomocnik wojewody ds. polityki senioralnej – Jolanta Chełmińska oraz przedstawiciele zespołu ekspertów ds. polityki senioralnej przy wojewodzie łódzkim.
Rozmowy o bonie senioralnym przeprowadzone zostały również w gminie Brójce, gdzie ministra Marzena Okła-Drewnowicz, wspólnie z wojewodą łódzkim Dorotą Ryl, spotkała się z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. To nowe świadczenie przeznaczone dla opiekunów emerytów, którzy ukończyli 75 lat, a jego kwota może osiągnąć nawet 2150 zł.
Środki zaspokoją podstawowe codzienne potrzeby życiowe, pomogą w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych. Sfinansują również podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, a także zapewni kontakt z otoczeniem.
Więcej informacji o przygotowywanej ustawie o bonie senioralnym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-bonie-senioralnym