W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łódzkie obchody sowieckiej napaści na Polskę

17.09.2021

Żołnierz Wojska Polskiego oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk oddają hołd ofiarom poległym w trakcie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu

17 września 1939 r. Armia Czerwona realizując ustalenia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow, bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na terytorium Rzeczpospolitej. Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wziął udział w łódzkich uroczystościach upamiętniających te tragiczne wydarzenia, które odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta w Łodzi.

We wrześniu 1939 roku Polacy bohatersko bronili naszego kraju. Niestety nie mieli szans na zwycięstwo, gdyż na przeciwko były dwa olbrzymie totalitaryzmy. Ale z historii trzeba wyciągać wnioski. Dlatego, aby nie dopuścić nigdy więcej do takich tragicznych wydarzeń, Polska musi być silna, nie tylko gospodarczo, ale także militarnie oraz posiadać solidne sojusze. Tylko wtedy będziemy mogli czuć się bezpiecznie

powiedział wicewojewoda łódzki.     

W 1939 roku, w trakcie inwazji, do niewoli trafiło blisko 300. tys. polskich żołnierzy. Kolejne setki tysięcy obywateli Rzeczpospolitej zostało zabitych lub wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Konsekwencją ataku było także wymordowanie polskich jeńców m.in.: oficerów, policjantów urzędników, naukowców w Katyniu, Miednoje oraz Charkowie.

Po inwazji na nasz kraj w 1939 roku, ZSRR zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków. Pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Większość z zajętych terenów na mocy powojennych ustaleń między mocarstwami włączono do ZSRR.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}