Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24.03.2022
Z najgłębszym podziwem wspominamy dziś rodaków, którzy ryzykując własne życie i bezpieczeństwo pomagali żydowskim bliźnim, w czasach, w których prosty odruch solidarności wymagał heroizmu
- podkreślił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk obecny na łódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Święto zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudę 24 marca w rocznicę popełnionej w Markowej zbrodni, której ofiarami byli Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siódemką dzieci. W 1944 roku rodzina Ulmów zginęła z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów.
Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.