Nowy rok akademicki w PWSFTviT w Łodzi!
04.10.2024
Uroczyste posiedzenie Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi z okazji inauguracji roku akademickiego 2024/2025.
W wydarzeniu, na zaproszenie rektora łódzkiej filmówki, udział wziął I wicewojewoda Marek Mazur, reprezentujący wojewodę łódzkiego Dorotę Ryl.
Tegoroczna inauguracja to szczególne wydarzenie nie tylko dla studentów, rozpoczynających nowy rok akademicki. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, przyznane filmowcom związanym z placówką, z okazji 75-lecia jej funkcjonowania:
- Medal Komisji Edukacji Narodowej – wyróżnionych zostało osiem osób, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Medal Komisji Edukacji Narodowej nadaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, obecnie to Minister Edukacji Narodowej.
1. dr hab. Katarzyna Taras
2. dr hab. Dariusz Kamiński
3. dr inż. Małgorzata Kotlińska
4. dr hab. Anna Sarna-Śniecikowska
5. dr Matylda Paszczenko
6. dr hab. Joanna Jasińska-Koronkiewicz
7. dr hab. Jacek Rokosz
8. dr Marek Rudnicki
- Krzyż Zasługi – osiem odznaczeń – siedem srebrnych oraz jeden brązowy, nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To nagroda dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
1. prof. dr hab. Andrzej Sapija – Brązowy Krzyż Zasługi
2. prof. dr hab. Mirosław Ledwosiński – Srebrny Krzyż Zasługi
3. prof. dr hab. Jacek Koprowicz – Srebrny Krzyż Zasługi
4. dr hab. Andrzej Musiał – Srebrny Krzyż Zasługi
5. mgr Zdzisław Kuczyński – Srebrny Krzyż Zasługi
6. prof. dr hab. Stanisław Szymański – Srebrny Krzyż Zasługi
7. prof. dr hab. – Ryszard Lenczewski – Srebrny Krzyż Zasługi
8. prof. dr hab. Krzysztof Heyke– Srebrny Krzyż Zasługi
- Medal za Długoletnią Służbę – siedem złotych medali, nadanych przez Prezydenta RP, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków, wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
1. Karol Włudaczyk – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
2. Marek Chrustkowski – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
3. prof. dr hab. Aleksander Błoński – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
4. Elżbieta Cota – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
5. Beata Szczepańska – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
6. Cecylia Pacura – Złoty Medal za Długoletnią Służbę
7. Tomasz Stefaniak - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jeden złoty i dwa brązowe – dla uhonorowania osób wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, przyznawany osobowościom świata artystycznego.
1. prof. dr hab. Alicja Panek-Piętkowska - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
2. prof. dr hab. Bronisław Wrocławski - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
3. dr hab. Wojciech Staroń - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – nadawany, m.in. za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
1. dr Andrzej Mellin
Państwowa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. W programie studiów kładzie szczególny nacisk na ćwiczenia praktyczne, kształcąc studentów w dziedzinie sztuki filmowej, telewizyjnej, fotograficznej oraz aktorskiej.