O nowych programach rozwijających opiekę wczesnodziecięcą w Polsce
25.11.2024
Na mapie województwa łódzkiego dalej funkcjonują tak zwane „białe plamy” – w 49 gminach w naszym regionie nadal nie funkcjonuje system opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
O nowych programach rozwijających opiekę wczesnodziecięcą w Polsce podczas spotkania sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska oraz wojewody łódzkiego Doroty Ryl z samorządowcami z regionu łódzkiego.
W wydarzeniu w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim udział wzięli także parlamentarzyści: posłowie na Sejm RP – Małgorzata Niemczyk i Paweł Bliźniuk, senator RP Artur Dunin oraz dyrektor departamentu polityki rodzinnej w MRPiPS – Tomasz Pactwa.
Była to okazja do podsumowania rządowych świadczeń, które wspierają rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny Rodzic” – „Aktywni Rodzice w Pracy” (tzw. babciowe), „Aktywnie w Domu” oraz „Aktywnie w Żłobku”. Nie zapomniano również o systemie wsparcia żłobków oraz o programie „Aktywny Maluch”.
Według danych na 18.11.2024 r., w województwie łódzkim złożonych zostało 23 812 wniosków o przyznanie środków z programu „Aktywny Rodzic”. Według zapowiedzi sekretarz stanu Aleksandry Gajewskiej, w najbliższych dniach, rodzice, którzy jako pierwsi zdecydowali się złożyć wniosek o przyznanie środków z tego programu otrzymają pieniądze.
Zapowiedziane zostały kolejne rozwiązania – program „Aktywne Place Zabaw 2025”, przyszłoroczna edycja „Aktywnego dziennego opiekuna w gminie”, a także konkurs „Akademia Wsparcia" - krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce.
„Aktywne Place Zabaw 2025” mają na celu poprawę warunków pobytu dzieci w żłobkach lub klubach dziecięcych w czasie zabaw na świeżym powietrzu poprzez dofinansowanie przebudowy istniejących placów zabaw lub ich doposażenie, z uwzględnieniem potencjału przyrody. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy, które prowadzą żłobki lub kluby dziecięce, wysokość miesięcznej opłaty rodzica za pobyt dziecka w tym miejscu, którą rodzic byłby zobowiązany ponosić, gdyby nie zostało mu przyznane prawo do świadczenia „Aktywnie w żłobku” nie przekracza kwoty 1500 zł.
„Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025” ma na celu zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki u dziennych opiekunów w gminach „białych plamach”. Dofinansowanie może być przeznaczone na tworzenie miejsc, czyli zakup czy adaptację lokalu, wyposażenia, ale także na funkcjonowanie – wynagrodzenie dziennego opiekuna, utrzymanie czystości, itp.
Ogłoszony został również konkurs „Akademia Wsparcia” – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce.