O założeniach i celach ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej
15.01.2025
Ochrona ludności i obrona cywilna to główne tematy konferencji prasowej wojewody łódzkiego Doroty Ryl.
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat. Głównym jej celem jest stworzenie spójnego systemu ochrony ludności, który umożliwi skuteczne reagowanie na sytuacje nadzwyczajne.
- To długo wyczekiwana ustawa, szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, istotna dla życia i bezpieczeństwa społeczeństwa. Dużo pracy przed nami, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby ustawę szybko na terenie województwa łódzkiego wdrażać
– podkreśliła wojewoda łódzki Dorota Ryl.
Najważniejsze założenia, zawarte w omawianej ustawie, przedstawił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŁUW Marcin Szmaja. Szczególny nacisk położony został na zadania ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwestie podmiotów, które będą je realizowały.
- Kontynuujemy proces informowania społeczeństwa naszego województwa o różnych obszarach bezpieczeństwa i przygotowywania się na wszystkie rodzaje zagrożenia. Ten proces w zakresie współpracy bezpieczeństwa i ochrony ludności w naszym województwie trwa co najmniej od kilku lat
– podkreślił dyrektor WBiZK Marcin Szmaja.
I dodał:
- Dzisiaj możemy powiedzieć o tym, że ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej jest bardzo kompleksowym rozwiązaniem, wyczekiwanym przez wiele instytucji, środowisk i wielu obywateli.
Nowa ustawa określa, w jaki sposób wykrywane będą zagrożenia. Wyjaśnia także kwestie dotyczące ostrzegania, powiadamiania i alarmowania społeczeństwa o zagrożeniach występujących na terenie województwa. Oprócz tego, poruszona została kwestia definicji obiektów zbiorowej ochrony oraz systemu działania obrony cywilnej.
- Kładziemy nacisk na edukację
– zapowiedziała wojewoda Dorota Ryl i dodała
– tak, żeby społeczeństwo miało świadomość tego, gdzie może się udać w sytuacji zagrożenia, gdzie przeznaczone są dla nich miejsca i jak zachować się podczas kryzysów.
Dodała również, że organem obrony ludności na terenie województwa jest wojewoda, który odpowiada za realizację wszystkich zadań ochrony ludności i obrony cywilnej wymienionych w ustawie. W skład zadań wojewody wchodzi, m.in. opracowanie i uzgodnienie wojewódzkiego planu ewakuacji ludności czy organizowanie, koordynowanie i udzielanie pomocy. Wojewoda odpowiada również za planowanie oraz organizowanie szkoleń, ćwiczeń, a także wspieranie programów edukacyjnych. Ważne jest także przeciwdziałanie dezinformacji obniżającej społeczną odporność.
Równie ważną rolę odgrywają wszystkie samorządy, a więc gminy, powiaty i samorząd województwa, które są realizują szereg zadań związanych z ochroną mieszkańców przed skutkami katastrof.
Zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej realizowane zostaną dzięki środkom ze stałego budżetu. Podstawą finansowania będzie Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
- Ustawa zabezpiecza środki na ten cel, to jest już zapisane 0,3% PKB co roku – możemy mówić o finansowaniu, które będzie stałe, co pozwoli na dalsze planowanie działań w kwestii ochrony ludności
– podkreśliła wojewoda łódzki Dorota Ryl.
Warto podkreślić, że pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi uczestniczyli w opiniowaniu obowiązującej od 1 stycznia 2025 r. ustawy. Obecnie wdrażane są już jej przepisy oraz opiniowane projekty rozporządzeń. W najbliższym czasie rozpoczną się szkolenia organów ochrony ludności, zainaugurowany zostanie również proces klasyfikowania obecnie już istniejących budowli ochronnych do danej kategorii.
Zachęcamy do śledzenia uruchomionej strony internetowej - https://www.gov.pl/web/obrona-cywilna, gdzie na bieżąco można zapoznawać się z materiałami dotyczącymi ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.