W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XI rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2021

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego łódzkiego Grzegorz Schreiber

Polska delegacja na uroczystości związanej z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej udała się na pokładzie rządowego Tu-154 do Smoleńska. Samolot wystartował z wojskowej części lotniska Okęcie o 7:23. Po starcie maszyna osiągnęła wysokość 10 tysięcy metrów, poruszając się z prędkością 800 kilometrów na godzinę. Plan zakładał, że lot potrwa 75 minut. Do katastrofy doszło o 8:41. Samolot rozbił się kilkaset metrów przed pasem lotniska Smoleńsk-Siewiernyj.

Szok, niedowierzanie, lęk – to pierwsze reakcje Polaków na dramatyczne informacje płynące ze środków masowego przekazu. W sobotni poranek główne stacje telewizyjne nad Wisłą zaczęły przerywać swoje zaplanowane programy i przekazywać bieżące wieści napływające z Rosji. Tłumy ludzi pogrążonych w żałobie, które zaczęły gromadzić się na Krakowskim Przedmieściu. Znicze, kwiaty, biało-czerwone flagi.

W wyniku tragedii zginęli wszyscy członkowie załogi oraz cała delegacja zmierzająca na uroczystości w Katyniu: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z pierwszą damą Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy sił zbrojnych z szefem sztabu Generalnego Wojska Polskiego na czele.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wraz z marszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Schreiberem złożyli kwiaty pod pomnikami poświęconymi ofiarom katastrofy przy Archikatedrze Łódzkiej oraz pod obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Zduńskiej Woli.

W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego symboliczne wieńce na grobach adwokat Joanny Agackiej-Indeckiej spoczywającej na Cmentarzu Starym w Łodzi oraz generała dywizji Tadeusza Buka spoczywającego na cmentarzu w Spale złożył zastępca Biura Wojewody Łódzkiego Kamil Wojtysiak.  

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}