W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 79. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej

01.12.2021

Wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha przemawia podczas wydarzenia

Wczoraj wieczorem, w Łódzkim Domu Kultury, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 79. rocznicy powstania niemieckiego obozu dla dzieci mieszczącym się przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Wydarzenie uświetniła premiera filmu dokumentalnego „Nauczyli nas płakać bez łez…”, zrealizowanego na podstawie wspomnień byłych więźniów obozu przy ulicy Przemysłowej.

Przede wszystkim chciałbym oddać szacunek wszystkim ocalałym z tego obozu. My jako kolejne pokolenia musimy dbać o pamięć o tym miejscu i o tych, prawdopodobnie najczarniejszych dniach w historii Łodzi, po aby w przyszłości taka sytuacja nigdy już się nie powtórzyła

– powiedział wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha.

W trakcie spotkania zaprezentowano też wystawę historyczną oraz książkę – pierwsze wydawnictwo Muzeum Dzieci Polskich, mającego na celu przywracanie pamięci o tragicznych losach polskich dzieci w okresie II wojny światowej i niedługo po jej zakończeniu.  

Według założeń, do obozu mieli trafiać więźniowie w wieku od dwunastu do szesnastu lat. Praktyka pokazała jednak, że w transportach przywożono również dzieci kilkuletnie, wymagające stałej opieki.

Pierwszych więźniów w łódzkim obozie zarejestrowano 11 grudnia 1942 r., choć formalnie rozpoczął on działalność już dziesięć dni wcześniej.

Kilkunastogodzinna praca w obozie była ponad siły dzieci. Wykonywały ją w stresie, w bardzo złych warunkach, często były bite, głodzone i poniżane przez nadzorujący je personel. Wytchnienia nie mogły zaznać nawet we śnie, gdyż pomieszczenia budynków oraz baraków były wychłodzone, prycze przepełnione, a brak odpowiednich środków sanitarnych skutkował chorobami skóry oraz plagą wszy i pcheł.

Ostatnim dniem funkcjonowania obozu przy ul. Przemysłowej był 18 stycznia 1945 r.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}