W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

01.03.2024

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Mirosław Pejka zabiera głos podczas uroczystości

Przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi, odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W wydarzeniu, wojewodę łódzkiego Dorotę Ryl, reprezentował wicewojewoda Marek Mazur.

Dzięki takim ludziom, Polska spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, była chyba najbardziej odporna na sowieckie wpływy, czy to społeczne czy też ekonomiczne. Co więcej, waleczność tych osób, a także ich wiara w wolną Ojczyznę dały początek ideom, z jakich wywodzi się ruch Solidarności. Nie wolno nam o tym zapomnieć

– powiedział Marek Mazur.      

Żołnierzami wyklętymi nazywa się osoby, które po zakończeniu II wojny światowej nie zaakceptowały i nie podporządkowały się władzom PRL. Dla tych ludzi, powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej.

Wśród tych osób można było znaleźć przedstawicieli wszystkich grup społecznych i zawodowych m.in.: inteligencji, robotników, młodzieży dla których niezawisła i wolna Ojczyzna była marzeniem i najważniejszym celem.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}