W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Wojska Polskiego w Skierniewicach

15.08.2022

Obchody Święta Wojska Polskiego w Skierniewicach

Wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha wziął udział w obchodach Świętach Wojska Polskiego w Skierniewicach.

Po uroczystej mszy świętej złożono symboliczne wieńce oraz wręczono wysokie odznaczenia państwowe osobom, które w szczególny sposób popularyzują historię Wojska Polskiego, a także przyczyniają się swoim działaniem do budowania postaw patriotycznych.

15 sierpnia to dla Polaków wyjątkowy dzień. Z jednej strony, w kościele katolickim obchodzone jest wtedy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z drugiej, jest to też Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy polsko-bolszewickiej w 1920 roku, zwanej "Cudem nad Wisłą". Dlatego przede wszystkim chcę podziękować polskim żołnierzom i weteranom za ich ogromne poświęcenie i ciężką, codzienną pracę. Dzięki Wam mamy niepodległą Rzeczpospolitą i możemy czuć się bezpieczni

– powiedział wicewojewoda łódzki.

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwsze starcia miały miejsce pod koniec grudnia 1918 r. z oddziałami polskiej samoobrony w Wilnie. Jednym z głównych celów bolszewików, oprócz zdobyczy terytorialnych, było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym czasie próbowali rozpocząć rewolucję w krajach zachodniej Europy.  

Bitwa rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia. Działania zbrojne podjęte zostały nie tylko w rejonie Warszawy, ale również kilkusetkilometrowym obszarze od Grudziądza i Torunia na północy, po Dęblin i Puławy na południu. Oprócz determinacji i woli walki żołnierzy, ogromną rolę w zwycięstwie odegrał także polski wywiad, który na bieżąco odszyfrowywał sowieckie depesze. Dzięki temu polski sztab znał planowane poczynania wroga i mógł przyjąć odpowiednią taktykę. Bardzo pomocne były też dostawy węgierskiej amunicji karabinowej i pocisków artyleryjskich, które 12 sierpnia dotarły koleją właśnie do Skierniewic.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}